Вт. Лис 19th, 2024

У вересні споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 11% (із 10,2% у серпні). У місячному вимірі ціни зросли на 1,2%. Такі дані наводить Держстат, повідомляє The page.

Фактична споживча інфляція виявилася нижчою за прогноз, зроблений в інфляційному звіті НБУ в липні. Це пояснюється передусім нижчим показником інфляції в серпні та зміцненням обмінного курсу гривні. Водночас відставання інфляції від прогнозу у вересні зменшилося через стрімке підвищення вартості сирих харчових продуктів і послуг.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Що подорожчало й чому

Подорожчання оброблених продовольчих товарів прискорилося до 13% у річному вираженні. Найбільше зросли ціни на макаронні та кондитерські вироби, м’ясні та молочні продукти. Нацбанк пояснює це зростання підвищенням виробничих витрат бізнесу (на сировину, енергію й оплату праці) і високим споживчим попитом.

Зміни споживчих цін на товари та послуги, %

inflyatsiya-v-sentyabre.png

Джерело: Держстат

З цих самих причин прискорилося зростання вартості послуг — до 9,1%. Через погіршення епідемічної ситуації зросла вартість медичних консультацій і послуг лікарень.

Зростання цін на непродовольчі товари сповільнилося до 1,4% завдяки зміцненню обмінного курсу гривні.

Стрімко зросли ціни на сирі харчові продукти — на 14,2% у річному вимірі. Через подорожчання кормів зросли ціни на м’ясо, борошно, яйця й молоко. Додатково на вартості яєць і молока позначилася холодна погода у вересні, яка також призвела до зростання цін на овочі. Стримувало підвищення цін у цій групі товарів здешевлення солодкого перцю, яблук і кавунів завдяки гарному врожаю.

Темпи зростання цін на природний газ для населення стрімко знизилися завдяки вичерпанню ефекту низької бази порівняння та дії річних контрактів на газ. Повільніше дорожчали й тютюнові вироби — завдяки зростанню пропозиції.

Темпи зростання цін на паливо сповільнилися до 31,2%. Це насамперед пояснюється уповільненням зростання світових цін на нафту. Позначилося й державне регулювання на ринку палива, введене в травні 2021 року.

Що буде із цінами далі

За оцінками НБУ, пік зростання споживчих цін припаде на вересень — жовтень. Після цього інфляція почне сповільнюватися і знизиться наприкінці року до рівня менш ніж 10%.

Докладніший прогноз буде зроблено в новому макроекономічному прогнозі Нацбанку (його оприлюднять 21 жовтня) і в інфляційному звіті (буде опублікований 28 жовтня).

Економісти аналітичного центру Ukraine Economic Outlook вважають, що індекс споживчих цін у річному вимірі сповільниться до 9,0 — 9,5%.

Загрози, пов’язані з інфляцією

Судячи з даних офіційної статистики, наразі споживча інфляція є нижчою за промислову, яка багато в чому визначається індексами цін виробників. Це свідчить про те, що вартість виробництва зростає швидше, ніж ціни реалізації.

Індекси цін виробників промислової продукції в III кварталі 2021, % у річному вимірі

promyshlennaya-inflyatsiya.png

Джерело: Держстат

Короткий час підприємства можуть покривати цю різницю завдяки рентабельності. Але потім вони заморожуватимуть інвестиційні програми, скорочуватимуть виробництво, звільнятимуть персонал. Як наслідок — створюються передумови для виникнення кризи пропозиції.

Отже, висока промислова інфляція чинить підвищувальний тиск на споживчу інфляцію. Тому монетарних заходів, що вживаються Нацбанком для стримування інфляції (головний із них — зростання облікової ставки), і поліпшення ринкової кон’юнктури для низки товарів може забракнути для уповільнення нинішніх темпів зростання споживчих цін.

Контекст

Раніше повідомлялось, що Кабмін склав макропрогноз на 2022 — 2024 роки. У ньому йдеться, що інфляція у 2022 році складе 7,2% на початку року і 6,2% — до кінця. У 2023 році — 6% і 5,3% відповідно, а у 2024 році — 5,2% і 5%.