Коли відкрилися, як виглядають і що пропонують попередники сучасних ТЦ і ТРЦ, в чому їх унікальність і завдяки чому вони успішно працюють вже десятки або навіть сотні років.
Універмаги існували задовго до появи торгових центрів в сучасному їх розумінні: зокрема, перший універсальний магазин в світі з’явився в 1849 році у Великобританії під вивіскою Bainbridge’s. У ньому були сконцентровані одяг, взуття, фурнітура, а також товари для дому. Користуючись широкою популярністю, Bainbridge’s дав поштовх до розвитку універмагу як особливого формату торгового об’єкта, в результаті чого універсальні магазини набули широкого поширення у всіх країнах.
Існує чітке розходження між традиційним універмагом і торговим центром. Зокрема, планування внутрішнього простору ТЦ передбачає створення комплексу магазинів і бутиків, уздовж яких покупець може прогулятися, навіть не заходячи до них. Значні за своїм обсягом площі торгових центрів і атріуми дозволяють оглядати торгову галерею.
На противагу цьому універмаги більш компактні за своєю структурою, тут відсутні окремі магазини певних брендів, оскільки зонування товарів відбувається за принципом їх цільового призначення. Універмаги в свою чергу можна розділити на дві категорії – великі універсальні магазини і універмаги-торгові доми.
Великі універсальні магазини представляють собою великі, багатоповерхові торгові об’єкти, в яких представлені товари різноманітних товарних груп, в тому числі, як правило, є великий відділ товарів для будинку, а також може бути присутнім продуктовий супермаркет. У таких універмагах продаються як власні торгові марки оператора, так і відомі міжнародні бренди.
RAU пропонує своїм читачам огляд найвідоміших і кращих універмагів в світі:
Galeries Lafayette (Париж, Франція)
Galeries Lafayette на бульварі Осман в Парижі, як і раніше змушує битися швидше серце будь-якої модниці. Універмаг знаходиться в приголомшливій будівлі зі скляним куполом в неовізантійському стилі і декором в стилі модерн. Поверхи з’єднані ескалаторами і оригінальними «старими» ліфтами, а раніше переміщатися з поверху на поверх можна було і по грандіозних гвинтових сходах. Загальна площа універмагу більше 50 000 кв. м і займає він три окремі будівлі, які мають кожен свою спеціалізацію: головний магазин (де продається жіночий та дитячий одяг, парфумерія, ювелірні вироби, шкіряні вироби), чоловічий магазин і магазин «все для дому». Також в універмазі розташовані відмінні кафе, ресторани, великий магазин продуктів, вина і делікатесів.
Harrods (Лондон, Великобританія)
Harrods зі скромного продуктового магазину на початку 1830-х років перетворився в універмаг з 330 відділами та 5000 працівників. Зараз загальна площа універмагу в Лондоні становить 90 000 кв. м, на яких розташувалися більше 330 відділів, 30 ресторанів, аптека, SPA, салон краси з 40 майстрами і власний банк. Параметри говорять самі за себе – Harrods вважається найбільшим універмагом світу. Уваги заслуговує також особлива гордість універмагу – ескалатор. Вперше він був представлений покупцям в 1898 році: деякі сміливці, які зважилися випробувати пристрій, опинившись нагорі, навіть пропускали стаканчик, щоб заспокоїтися.
Bergdorf Goodman (Нью-Йорк, США)
Культовий Bergdorf Goodman в Нью-Йорку на П’ятій авеню включає вісім поверхів дизайнерського одягу і предметів розкоші, а також ресторан і кафе. Заснований в 1899 році як невелике швейне ательє, він в 1928 році переїхав до шикарного маєтку Вандербільтів. Універмаг пропонує покупцям ряд найрізноманітніших послуг, одна з яких – особистий асистент покупок. Зокрема, відвідувачі мають можливість поспілкуватися з однією з найвідоміших в світі асистентів – Бетті Гольбрайх.
Selfridges (Лондон, Великобританія)
Типово англійський універмаг Selfridges був заснований в 1909 році і відомий своїми приголомшливими вітринами і любов’ю до інновацій. Колись він був будинком для найбільшої в світі книгарні, зараз він став місцем знаходження найбільшого в Європі салону краси. А в 2014 році тут відкрили також найбільший в світі відділ аксесуарів, на створення якого витратили близько $432 млн. Крім того, в даному універмазі знаходиться найбільший в світі взуттєвої відділ: 6 величезних залів, 11 бутиків і 4000 пар на прилавках. Універмаг виділяється оригінальними тематичними декораціями, сервісом і літніми кафе на даху.
Macy’s (Нью-Йорк, США)
Macy’s на Геральд-сквер в Нью-Йорку, заснований в 1858 році (як невеликий магазин висушених продуктів), був найбільшим в світі універмагом з 1924 по 2009 роки. Тут є все – від шкарпеток до вечірніх суконь. В універмазі регулярно відбувається маса важливих подій в сфері як fashion, так і beauty. З універмагом щосили співпрацюють дизайнери, роблячи для Macy’s капсульні колекції: зокрема, Карл Лагерфельд, Альберта Ферретті і Джамбаттиста Валлі. Всі головні герої американського маскульту – від Людини-Павука до діснеївських гномів – пройдуть, протанцюють і пролетять в цьому універмазі повз вас.
Le Bon Marche (Париж, Франція)
Le Bon Marche, розташований на лівому березі Сени у Франції в 20 хвилинах ходьби від Люксембурзького саду – це п’ятирівневий універмаг одягу, взуття та товарів для дому, а також значних розмірів гастроном. Тут вперше в світі створили читальні зали для чоловіків, змушених чекати своїх супутниць. Крім того, універмаг став майданчиком для різноманітних виставок живопису і скульптури. Le Bon March? надихнув Еміля Золя на написання роману «Жіноче щастя». Останні 30 років універмагом володіє концерн LVMH, чий директор Бернар Арно трохи змінив акценти, додавши не тільки артикль Le, а й інтелектуального шику – в будівлі проходять виставки та концерти.
Debenhams (Лондон, Великобританія)
Debenhams – міжнародна мережа універмагів з британськими коренями, яка налічує 240 торгових об’єктів в 28 країнах світу. Асортимент універмагів Debenhams включає продукцію різних міжнародних брендів – це чоловічий, жіночий та дитячий одяг, косметика, аксесуари, білизна, взуття, товари для будинку, меблі, побутова техніка і електроніка, а також подарунки. В універмагах пропонуються відвідувачам додаткові послуги: ресторани і кафе, персональна допомога у виборі товарів, перукарні і косметичний догляд, nail-бари та подарунковий сервіс.
Peek & Cloppenburg (Дюссельдорф/Гамбург, Німеччина)
Peek & Cloppenburg – міжнародна мережа універмагів німецького походження: під управлінням компанії в Дюссельдорфі і Гамбурзі налічується 66 універмагів в Німеччині і 45 – в 14-ти інших країнах Європи, які представляють собою як окремо розташовані будинки, так і входять в структуру торгових центрів. В універмагах можна знайти одяг близько 200 міжнародних брендів для жінок, чоловіків і дітей.
Saks Fifth Avenue (Нью–Йорк, США)
Saks Fifth Avenue є культурним феноменом, оскільки назва цього універмагу частенько спливає в кіно та літературі. За легендою саме для цього універмагу був придуманий перший пластиковий манекен у вигляді сидячої жінки. В універмазі представлені практично всі кращі торгові марки, як традиційні, так і нові.
Kaufhaus des Westens (Берлін, Німеччина)
Kaufhaus des Westens або «універмаг на заході» відкрився в Берліні в 1907 році. Сьогодні він як і раніше є найбільшим універмагом в континентальній Європі, з 60 000 кв. м торговельних площ і близько 180 000 покупцями в день. Історична будівля, спроектована німецьким архітектором Іоганном Емілем Шаудтом, була частково зруйнована під час Другої світової війни, коли в неї врізався американський бомбардувальник. Зараз тут розташовуються 100 магазинів і близько 30-ти висококласних кафе і ресторанів.