Сб. Дек 9th, 2023

Співзасновник McDonald’s Рей Крок довів усьому світу, що мільйонером можна стати й після 50 років. Саме він переконав братів Макдоналдів продати йому право на поширення франшизи й завдяки його участі компанія завоювала міжнародну популярність.

 У день народження американського підприємця редакція MC.today розповів історію становлення бізнесмена та як йому вдалося створити легендарний бізнес. RAU пропонує адаптовану версію статті.

Початок кар’єри

Народився майбутній мільйонер 5 жовтня 1902 року у родині чеських іммігрантів у Оук-Парк неподалік від Чикаго. Раймонд Альберт Крок почав працювати ще у старшій школі – спочатку в овочевій крамниці, а потім продавцем лимонадів. Під час Першої світової війни п’ятнадцятирічний Рей підробив свої документи та став водієм швидкої допомоги Червоного Хреста. Пізніше Рей Крок влаштувався торговим представником у фірмі з продажу паперових стаканчиків, проте продажі йшли не надто успішно, тому після роботи він працював ще музикантом на радіостанції. У середині 1930-х років Раймонд почав розвивати прибутковий бізнес приладів для приготування коктейлів Multimixer. Саме завдяки цим приладам він і познайомився з братами Річардом Джеймсом і Морісом Джеймсом МакДоналдами.

Доленосна зустріч

Мультиміксери були новою концепцією у промисловості, яку Рей просував упродовж 25 років. Одного разу він отримав замовлення на вісім приладів. Кожен міг збивати п’ять коктейлів щохвилини, вісім мультиміксерів – 40 коктейлів за одну хвилину. «Я хочу побачити цей ресторан», – сказав собі Рей. Це був McDonald’s, що належав братам МакДоналдам. Вони зустрілися у 1954 році, тоді Рею Кроку було 52. Ресторан братів МакДоналдів відрізнявся від інших, як за концепцією, так і підходом до виробництва продукції. Вони показали нову модель роботи:

  • ввели систему самообслуговування;
  • замінили посуд на одноразовий паперовий;
  • скоротили меню до дев’яти позицій.

Робота закладу нагадувала конвеєр, де кожен співробітник виконував просту функцію, яка не потребує спеціальної кваліфікації: смажив котлети, збирав бургери тощо. Таким чином брати МакДоналди створили цілком нову на той час концепцію ресторану швидкого харчування, де головним було швидке обслуговування, низькі ціни та великі об’єми продажів.

Рей Крок оцінив досягнення братів МакДоналдів і запропонував їм обговорити ідею відкриття кількох подібних закладів. Ще до зустрічі з ним брати продали, за різними даними, від 6 до 21 франшиз на створення подібних закладів. Проте розширенням мережі вони не цікавилися. Бізнесмен переконав МакДоналдів продати йому право на поширення франшизи. За умовами контракту нові франчайзі мали платити 1,9% від обсягів продажів: 1,4% Кроку на розвиток бізнесу та 0,5% братам МакДоналдам.

На шляху до світової слави

Ідея «клонувати» новаторський ресторан кардинально змінила кар’єру і Крока, і МакДоналдів, а також принесла їм світову славу. Звісно, метод Крока не можна назвати унікальним, адже і франчайзинг, і фаст-фуд на той час уже існували. Проте він запровадив певні власні принципи:

  • суворе дотримання бренду McDonald’s і стандартизація роботи;
  • продаж ліцензії на 20 років тільки на один ресторан і якщо франчайзі виправдовував довіру, він отримував право відкрити ще один;
  • вперше прибуток залежав від доходу ресторатора;
  • реклама з чіткою аргументацією;
  • повна документація колективного досвіду роботи;
  • орієнтація на головного клієнта – сім’ї.

Основні принципи, які сповідували працівники закладу: найвища якість продукції, культура обслуговування та чистота.

Трансформація в цифрах

Заклади McDonald’s почали з’являтися скрізь у США. Наприкінці 1956 року товарообіг 14 закладів склав $1,2 млн. Вже через чотири роки було 228 закладів із товарообігом $37,6 млн. До середини 1960-х років компанія продала 400 млн гамбургерів. Проте з розвитком та розширенням мережі ресторанів Крок все частіше сперечався з МакДоналдами. Суперечки закінчилися тим, що у 1961 році він запропонував братам продати йому бізнес. Вони погодилися і назвали суму у $2,7 млн.

«Тоді я випустив телефон, зуби і все інше. Вони запитали, що це за шум, і я відповів, що це я стрибаю з 20-го поверху LaSalle-Wacker Building», – згадував Крок.

Сума була завеликою, тому бізнесмену довелося залізти у борги та він все ж викупив права на франшизу. Проте Крок до кінця життя тримав образу на братів. МакДоналди відмовилися передати Кроку свій перший ресторан у Сан-Бернардіно. Заклад продовжив працювати, хоч і змінив назву на Big M.

Проте Крок з цим не погодився, відкрив через дорогу McDonald’s та за кілька років змусив конкурентів закритися.

Рей Крок помер у 1984 році. Тоді товарообіг компанії перевищував $10 млрд, було продано 50 мільярдів гамбургерів, у 36 країнах працювало 8300 закладів. Новий McDonald’s у світі відкривався кожні 17 годин, і щорічний обсяг товарообігу середнього закладу становив понад $1,2 млн. Рей Крок був включений до 100 найважливіших людей століття по версії журналу The Times.

Наразі McDonald’s – один з найуспішніших та найвідоміших брендів у світі. Крок створив справжню філософію компанії й задав високу планку стандартів ресторанів швидкого харчування, яких дотримуються й досі.