Сб. Дек 2nd, 2023

Як стверджують аналітики інвестиційної компанії Dragon Capital, динаміка валютного ринку в останні місяці була суттєво кращою, ніж очікувалося. Дефіцит іноземної валюти на готівковому та міжбанківському валютному ринку суттєво знизився порівняно з початком року, в першу чергу, через сповільнення відтоку капіталу з приватного сектору.

Як повідомили RAU у пресслужбі інвесткомпанії, цьому сприяли заходи НБУ, спрямовані на обмеження непродуктивного виводу капіталу, сезонне збільшення пропозиції іноземної валюти від аграріїв перед початком посівної, а також стабілізація девальваційних очікувань населення та бізнесу. Так, за результатами опитування НБУ, очікування курсу гривні до долара США в перспективі 12 місяців сягнули пікових значень 41,2-43,2 грн/$ в жовтні 2022 року і знизились до 39,6-41,4 грн/$ в квітні поточного року. Поліпшенню очікувань сприяли заходи Нацбанку, спрямовані на зниження спреду між готівковим і офіційним курсом, а також зупинення друку гривні для підтримки бюджету.

В результаті позитивних тенденцій на валютному ринку Нацбанк суттєво знизив обсяги продажу іноземної валюти з резервів. У квітні та травні НБУ витратив на інтервенції $1,4 млрд і $1,9 млрд відповідно, що у 1,5-2 рази менше, ніж в грудні-січні. У той же час Україна продовжує отримувати від міжнародних партнерів суттєві обсяги фінансової допомоги для фінансування бюджетних виплат. У квітні обсяги міжнародної допомоги досягли рекордних $5,6 млрд завдяки першому траншу в рамках нової програми з МВФ та регулярним надходженням грантів від США та пільгових кредитів від Євросоюзу та інших партнерів. Загалом протягом перших п’яти місяців року обсяги міжнародної допомоги сягнули майже $20 млрд, вдвічі перевищивши продаж валюти з резервів НБУ. В результаті золотовалютні резерви Нацбанку стрімко зростали з початку року.

“За нашою оцінкою, на кінець травня їх обсяг досяг $37 млрд. Це рекордно високий показник за останні 11 років, який відповідає 5 місяцям поточного імпорту товарів та послуг та перевищує мінімальний агрегований поріг достатності резервів, оціночно на 28%”, – йдеться у повідомленні Dragon Capital.

Аналітики вважають, що сприятливий макроекономічний фон та покращення ситуації на валютному ринку створюють можливості для повернення до обмеженої гнучкості обмінного курсу вже у цьому році, незважаючи на те, що гаряча фази війни, ймовірно, триватиме довше, ніж раніше очікували (третій квартал 2023 року). Також очікується, що НБУ почне активніше послаблювати валютні обмеження, в першу чергу на операції поточного рахунку. При цьому в умовах все ще вкрай нестабільного середовища та ризиків розбалансування девальваційних очікувань, перехід до гнучкого курсу буде відбуватися дуже поступово і після виконання низки додаткових передумов, а також після розробки Нацбанком стратегії валютної лібералізації та її узгодження з МВФ до кінця червня, відповідно до умов кредитної програми EFF.

Зважаючи на всі ці фактори, експерти покращили прогноз курсу гривні на кінець року до 39 грн/$, порівняно з попереднім прогнозом 43 грн/$. За оновленим прогнозом, резерви НБУ на кінець 2023 року залишаться на рівні $37 млрд, оскільки збільшення обсягу продажу валюти Нацбанком в результаті послаблення валютних обмежень і підвищеного попиту на валюту в перші місяці переходу до більш гнучкого курсу буде компенсуватись надходженнями міжнародної допомоги.

Зважаючи на покращення прогнозу валютного курсу і більш стрімке, ніж очікувалось, сповільнення темпів споживчої інфляції в останні місяці, також знижено прогноз інфляції на кінець 2023 року на 3,5%, до 12,5% рік до року. Очікується, що сприятлива динаміка інфляції дозволить НБУ знизити облікову ставку до 20% до кінця року.

“Ми зберігаємо наш прогноз зростання ВВП у 2023 році на рівні +3% р/р (прогноз був поліпшений в квітні 2023 з -0,5% р/р). Ми оцінюємо, що темпи падіння ВВП у першому кварталі 2023 року скоротились до -13% р/р, з -31,4% у четвертому кварталі 2022 року, в першу чергу за рахунок низької бази порівняння у березні минулого року, але також завдяки поступовому відновленню економічної активності з початку року на фоні відсутності дефіциту електроенергії, сприятливої зовнішньої кон’юнктури на ринках сталі та руди, покращення споживчих настроїв, а також інфляційних та курсових очікувань”, – кажуть аналітики.

Їхній прогноз побудований на припущенні, що дію зернової угоди, яка дозволяє експортувати с/г продукцію Чорним морем, буде продовжено після 18 липня, хоча відвантаження зерна буде відбуватись із затримками через перешкоди, які створює росія. Проте, як відмічається, потенційна зупинка зернового коридору вже не є критичним ризиком для валютного ринку і економіки України в цілому. З початку дії зернової угоди в липні 2022 року українські експортери вивезли 43 млн тон зерна, що дозволило суттєво розвантажити елеватори після рекордного врожаю 2021 року. Очікуючи врожай зерна в цьому році на рівні 55 млн тон, середньомісячний експортний потенціал зерна оцінюється у близько 3,5 млн тон, порівняно з 4,4 млн тон в місяць фактичного експорту з початку дії зернової угоди. При цьому пропускна здатність альтернативних експортних шляхів суттєво розширилась, оціночно до 3,2 млн тон зернових в місяць, порівняно з 1-1,5 млн тон у перші місяці війни. Таким чином, навіть у разі відсутності доступу до морських портів, левову частку експортного потенціалу можна буде вивезти альтернативними шляхами, за умови, що країни ЄС не будуть накладати нових обмежень на імпорт чи транзит українського збіжжя.