Пт. Июн 2nd, 2023

Активне впровадження системи формування електронних чеків в ритейлі почалося за рік до повномасштабної війни, яка лише підсилила цей тренд.

Можливість використовувати гаджети замість звичайних РРО, відсутність потреби у касовій стрічці, економія на ремонтах та обслуговуванні кас одночасно із покращенням обслуговування клієнтів стали основними аргументами для впровадження електронних чеків в різних галузях українського ритейлу. RAU зібрала основні кейси великих мереж, аби на конкретних прикладах показати головні мотиви впровадження, переваги застосування та результати роботи електронних кас.

Фокстрот – досвід першопрохідника

Найбільш показовим прикладом є кейс омніканального ритейлера Фокстрот, який у минулому році повністю перейшов на програмні РРО, заощадивши загалом близько 10 млн гривень (в перерахунку на 3-4 роки) на обслуговуванні більш ніж 500 класичних кас.

Він став першим серед великих продавців побутової та електронної техніки, хто запровадив використання програмних реєстраторів розрахункових операцій (пРРО) по всій мережі. Процес впровадження програмної каси Checkbox почався восени 2020 року із сигнального проєкту в двох столичних магазинах. Вже за півроку новація прижилася в усіх регіонах і бренд вийшов на цифру в 1 млн електронних чеків у офлайн та онлайн-торгівлі (30% всіх виданих чеків за п’ять місяців 2021 року). Уже за рік, наприкінці 2021-го, їхня доля сягала 90% – у роздрібних магазинах та офіційному інтернет-магазині foxtrot.ua.

Також був налагоджений процес видачі непаперових чеків під час доставки товару покупцям п’яти міст-мільйонників (Київ, Львів, Дніпро, Одеса, Харків) та ще у 27 містах України. За весь час роботи проєкту тільки за рахунок відмови від друкованих паперових чеків було зекономлено 914 км касової стрічки, адже фіскальні чеки надсилаються клієнту в електронному вигляді через sms або на e-mail. Це також стало додатковою перевагою в перші тижні війни, оскільки ритейлер уникнув проблем із постачанням паперу для друку чеків. Загалом орієнтовна економія при використанні програмної каси в порівнянні з класичним РРО складає 12 000 грн на рік на одну касу.

Як розповів начальник відділу технічної підтримки продажів мережі Фокстрот Василь Гриб, саме після 24 лютого 2022 року бізнес найбільше відчув переваги використання програмної каси. Наприклад, за рахунок можливості швидкого зняття з реєстрації та реєстрація нової каси вдалося вчасно реагувати на нові виклики, оскільки з початку війни дуже швидко змінювалась кількість працюючих магазинів. До того ж під час блекаутів покупці користувались можливістю QR-оплати у зв’язці з пРРО (оплата через сканування QR-коду, які дозволяють приймати безготівкові оплати без банківських терміналів), а продавці приймали оплати поруч із магазинами, у сховищах під час тривог. Касири могли працювати на автономних POS-терміналах або на звичайних смартфонах із додатком Checkbox. Також працювала технологія Tap to Phone – оплата прикладанням гаджета або картки покупця до смартфона продавця.

MOYO першим у галузі запровадив електронну фіскалізацію онлайн-замовлень

Ще один ритейлер в секторі ПТіЕ запровадив Checkbox-online, ставши першим у галузі, хто перейшов на електронні фіскальні чеки для доставки інтернет-замовлень по всій Україні. Для цього на початку 2021 року в систему обліку мережі інтегрували спеціальний програмний РРО від компанії Checkbox. Оформивши замовлення та доставку на сайті moyo.ua, покупець може більше не перейматися про зберігання паперових чеків, які так легко загубити. Після підтвердження отримання та сплати товару, система автоматично формує фіскальний чек. А його електронна версія миттєво надсилається клієнтові sms-повідомленням або на e-mail. Втім, як і у випадку впровадження системи в звичайних магазинах, на прохання покупця фіскальний чек завжди можна швидко роздрукувати на принтері. Тож аби звернутися в MOYO щодо придбаного товару, покупцеві знадобиться лише електронний чек у смартфоні, який завжди під рукою.

В результаті реалізації складного проєкту усі зайві папірці та навіть маршрутні листи залишилися в минулому. Більше того, ритейлер також поступово почав відходити від традиційних банківських терміналів для оплати. З переходом на пРРО всі кур’єри власної служби доставки MOYO мають при собі новітні POS-термінали з додатком Ukey. Він розроблений окремою командою спеціалістів, в технічному партнерстві з Checkbox.

Rozetka – перехід з онлайну в офлайн

Найбільший онлайн-ритейлер України – маркетплейс Rozetka, почав оформлювати е-чеки при продажі товарів онлайн, починаючи із серпня 2020 року, тобто як тільки українському бізнесу дозволили використовувати програмні РРО. Технічно рішення базувалося на пРРО «Вчасно.Каса».

Як розповідав керівник напрямку розвитку системи управління роздрібною мережею Rozetka Іван Краєвський, спочатку електронні чеки почали видавати покупцям інтернет-магазину при оплаті покупок карткою на сайті. Вже в перший місяць роботи з пРРО щоденно реєстрували в середньому 10 000 чеків. За рік загальний обсяг виданих онлайн е-чеків перевищив 2 млн. Цьому сприяло також і те, що звичайні магазини Rozetka почали перехід на цифрові каси у березні 2021 року. Через три місяці в 28 містах України в точках продажу Rozetka працювало вже 140 цифрових кас, які видали покупцям понад 440 000 чеків. У нових магазинах почали одразу встановлювати програмні РРО, поступово замінюючи «залізні» каси у працюючих точках. Як кажуть у компанії, саме активний розвиток мережі торгових точок (по 10-12 в місяць) став одним із основних драйверів переходу на пРРО.

Процес налаштування пРРО в мережі магазинів Rozetka зайняв приблизно 2-3 тижні. Цифрові каси інтегрували в уже наявні алгоритми роботи касирів, максимально повторюючи всі можливості, які були і в апаратних РРО. Ті ж кнопки, такий самий інтерфейс. Такий підхід дозволив максимально плавно запустити продукт із подальшим масштабуванням, без додаткового часу на навчання співробітників та оновлення інструкцій або форм.

Програмні РРО рятували ритейлера у форс-мажорних ситуаціях і до війни, як от технічна відмова звичайної каси при відкритті магазину в Рівному, коли за годину зареєстрували програмну касу і запустили торгівлю. Війна, яка поставила бізнес Rozetka на межу виживання, лише підкреслила цінність пРРО. Цифрова каса може працювати у випадку відключення світла, дає змогу, наприклад, закрити зміну дистанційно і т.д. Тому кінцева мета ритейлера лишається незмінною — повністю відмовитися від залізних касових апаратів на користь програмних.

Eldorado.ua – бути на рівні

Омніканальний ритейлер техніки та електроніки Eldorado.ua запровадив у магазинах електронні чеки на базі рішень SystemGroup. Програмні РРО працюють у якості додаткової каси на базі рішення «Фіскальний сервер iNNOVATE!». Нині проєкт, реалізацію якого перервало повномасштабне вторгнення рф, масштабується на всю мережу Eldorado.ua. Для Eldorado.ua впровадження пРРО є одним із кроків у програмі трансформації компанії.

Зокрема, система дозволяє не лише створення та фіскалізацію чеків, а й власний електронний Cabi.Net, який автоматизує суміжні процеси, що виникають при роботі з РРО/пРРО в масштабах мережі. Cabi.Net – більш зручний варіант е-сервісів Державної податкової служби України: реєстрації та перереєстрації пРРО та господарських одиниць, зберігання контрольної стрічки, логування всіх дій (хронологічний запис подій, параметрів і станів системи під час її функціонування) та консолідації документообігу з ДПС щодо програмних РРО.

Як зазначає директор департаменту трансформації бізнесу Eldorado.ua Андрій Романенко, електронні чеки є в месенджері або в чат-боті @EldoradoInfoBot, і в особистому кабінеті на сайті Eldorado.ua. Особливо актуальним це питання є для покупців дорогої техніки зі значним терміном гарантії як, наприклад, холодильники чи пральні машини.

Intertop Ukraine в загальному тренді

Intertop

Проте не тільки продавці електроніки активно впроваджують пРРО. Компанія Intertop Україна теж стала однією з першопрохідників серед українських ритейлерів, обравши в якості партнера компанію Checkbox. У 2020 році, коли почалося впровадження системи, в мережі працювало більше 200 РРО, а податкова звітність відправлялася у фіскальні органи з певною дискретністю практично щогодини. Тестування почали з одного пРРО в київському магазині на проспекті Перемоги, 23, одному з найбільших торгових об’єктів мережі з декількома касами. Тут було зручно впровадити комбіновану систему, щоб подивитися, як пРРО проявить себе на практиці. Вже на початку 2021 року Intertop використовував понад 40 пРРО, й за планом вже у другій половині року завершився перехідний етап – всі магазини мережі почали працювати виключно на пРРО.

Як тоді зазначала директор з розвитку Intertop Ukraine Наталія Андрющенко, загальні витрати на покупку класичного РРО практично в сім разів вищі, ніж вартість пРРО. До того ж завдяки пРРО касову зону можна оптимізувати і облаштувати з урахуванням більшої зручності для клієнтів, оскільки громіздкі реєстратори більше не займатимуть багато простору. Але для найконсервативніших покупців Intertop залишив можливість отримати паперовий чек. Категорія клієнтів, які наполягають на паперових чеках, буде існувати ще якийсь час.

Воєнні перетворення EVA та Varus

Український drogerie-ритейлер EVA почав впроваджувати електронні фіскальні чеки в магазинах мережі у квітні 2022 року, коли ворога тільки-но відігнали від столиці. Але впровадження нових технологій почалося раніше – з сайту. Як повідомила гендиректор EVA Ольга Шевченко за такою системою інтернет-магазин ритейлера працює з 2021 року. До початку 2023 року за планом близько 300 кас із 2500 мали перевести на нову технологію роботи. Цей формат дуже зручний і для магазину, і для покупця. Повністю перейти на електронні чеки в мережі планують на початку 2024 року, а відтак і відмовиться від касової стрічки. Оскільки в компанії вже майже повністю відмовилися від паперу в офісі, перейшовши на внутрішній електронний документообіг.

Ще одна торгівельна мережа дніпровського бізнесмена Руслана Шостака – мережа супермаркетів Varus в рамках реалізації стратегії цифровізації реалізувала в травні 2023 року відображення цифрових чеків у додатку monobank. Клієнти monobank, які купують у Varus, отримують цифрові чеки прямо в телефоні. Оскільки чек лишається в телефоні, всю інформацію про покупки можна перечитувати у будь-який зручний час в додатку monobank. Також є можливість переглянути фіскальний чек на tax.gov.ua. За словами e-commerce директора Varus Олега Спіріна, в компанії давно шукали можливість повністю відмовитись від паперових чеків і це лише перший крок, оскільки для ритейлера важливо, щоб інші банки теж доєдналися до цієї ініціативи. Інтеграція між monobank та Varus реалізована з допомогою компанії Deeployalty.

Чеки від Сільпо в банку Власний Рахунок

Натомість одним з першим серед банків України інтегрував чеки з супермаркету у мобільний додаток банк Власний Рахунок – необанк без відділень та частина екосистеми Сільпо. Так, у серпні 2022 року клієнти банку отримали змогу переглядати у мобільному додатку повну інформацію про всі куплені товари у супермаркеті Сільпо. Як і в інших подібних додатках, потрібно у розділі “історія покупок” обрати транзакцію у супермаркеті, а далі натиснути “переглянути чек”. Окрім інформації про покупку, клієнти також зможуть перевірити кількість нарахованих балів у програмі “Власний Рахунок”, дивитися суму отриманих знижок і т.п. Також планується зробити для клієнтів деталізовану аналітику покупок з інших онлайн-магазинів.

Продовжуючи перегляд Ua-Retail.com Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності, Правилами користування сайтом та згодні з використанням файлів cookies.
Cookies settings
Згоден
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings