Ср. Дек 6th, 2023

Зростання цін в Україні зменшує оберти завдяки суттєвій пропозиції продовольства, достатнім запасам пального, а також покращенню інфляційних і курсових очікувань. Про це йдеться в коментарі Національного банку щодо рівня інфляції у квітні.

Як повідомив Держстат, у квітні 2023 року споживча інфляція в річному вимірі (р/р) сповільнилася до 17,9% із 21,3% у березні, пише The page.

Фактичні темпи зростання цін були дещо нижчими за прогноз Національного банку, опублікований в Інфляційному звіті за квітень 2023 року, зазначають у НБУ.

Зокрема, суттєво уповільнилося подорожчання оброблених продовольчих товарів (до 19,2% р/р). Це пояснюється зниженням темпів зростання витрат на сировину та пальне, відновленням виробничих і логістичних ланцюгів і стабільною ситуацією в енергетиці.

Темпи зростання цін на сирі харчові продукти зменшилися до 26,2% р/р.

Повільніше зростали ціни на молоко завдяки достатній пропозиції в умовах слабкого попиту й через невизначеність навколо можливих обмежень транзиту та експорту.

Ціни на крупу та борошно знизилися в річному вимірі, а на цукор – уповільнили зростання завдяки залишкам урожаїв минулих років.

Зниження імпортних цін і сприятлива ситуація на валютному ринку зумовили стрімке уповільнення подорожчання цитрусових і бананів.

Пригальмувало зростання цін на тепличні та імпортні овочі переважно розширення пропозиції. Водночас вищими темпами дорожчали овочі борщового набору: капуста – через міжсезоння та постачання ранніх сортів, а цибуля та морква – унаслідок вичерпання запасів минулого року.

Сезонне збільшення пропозиції від домогосподарств призвело до суттєвого зниження цін на яйця наприкінці квітня. Але річні темпи зростання цін на яйця прискорилися, відбиваючи низьку базу порівняння минулого року.

Вищі темпи подорожчання м’яса можуть пояснюватися обмеженими можливостями виробництва та слабким імпортом на тлі підвищення світових цін.

Підвищення адміністративно регульованих цін сповільнилося до 10,9% р/р. Тютюнові вироби дорожчали повільніше. Напевно, під тиском із боку нелегальної продукції. Стрімке уповільнення зростання цін на алкогольні напої зумовлено ефектами бази порівняння минулого року.

Зростання цін на транспортні послуги сповільнилося завдяки стабілізації цін на пальне. Тривало зменшення темпів подорожчання пального – до 24,2% р/р.

Зростання цін на непродовольчі товари також суттєво пригальмовує (15,5% р/р). Поліпшення курсових очікувань сприяло повільнішому зростанню цін на товари особистого догляду, одяг і взуття, електроніку, фармацевтичні товари, меблі, побутову техніку, товари для дому, автомобілі.

Темпи зростання вартості послуг майже не змінилися (15,2% р/р). Водночас сповільнилося зростання цін на послуги громадського харчування. Через слабший попит не так швидко зростала вартість оренди, послуг із ремонту та утримання житла, хімчистки, обслуговування автомобілів.