Чт. Ноя 30th, 2023

Консалтингова компанія в галузі передових технологій Emergen Research виокремила 10 головних тенденцій у галузі технологій роздрібної торгівлі.

Застосування технологій у секторі роздрібної торгівлі насамперед спрямоване на покращення купівельного досвіду, підвищення операційної ефективності та збільшення доходів. У міру того, як покупці звикли до безперешкодного здійснення покупок по всіх каналах, включаючи покупки онлайн та через мобільні додатки, значення технологій тільки зросло. Ритейлери використовують технології для управління ланцюжками постачання, відстеження запасів, аналізу інформації про клієнтів та створення індивідуальних маркетингових матеріалів. RAU пропонує ознайомитись з основними висновками аналітиків Emergen Research.

Іммерсивна штучна реальність

Щоб надати своїм клієнтам нові цифрові світи, ритейлери вивчають можливості доповненої реальності (AR) та віртуальної реальності (VR). Незважаючи на те, що не дуже багато компаній готові використовувати ці системи найближчим часом, ритейлери вже вивчають інтерактивні рішення для цифрових вивісок, що створюють іммерсивні враження, тобто ефект «занурення в дію» віртуальної реальності.

Наприклад, компанія з виробництва сухих сніданків може використовувати цифрові рекламні вивіски, щоб зайняти та розважити клієнтів. Водночас інтерактивні цифрові вивіски можуть допомогти збирачам онлайн-замовлень, показуючи, наприклад, у реальному часі залишки товарів та відображаючи інші критичні операційні показники роботи з усього складу. Серед іншого цифрові вивіски дозволяють працівникам легко розуміти складні статистичні дані за рахунок візуалізації.

А магазини одягу – використовують розумні примірювальні, де покупці можуть приміряти на себе різні стилі чи кольори одягу у цифровому вигляді. Або надавати персоналізовані рекомендації щодо продуктів на основі історії переглядів в інтернеті.

Експерти припускають, що технології зі штучним інтелектом, які залучають клієнтів в інтернеті та поєднують цифрові та фізичні взаємодії, матимуть усе більший попит. Згідно зі звітом MarketsandMarkets, очікується, що до 2027 року світовий ринок віртуальної реальності досягне $45,09 млрд, збільшившись на 19,3% з 2020 по 2027 рік. Ряд факторів, у тому числі все більше впровадження технології VR у секторі роздрібної торгівлі, сприяє цьому швидкому зростанню.

Легкість здійснення покупок

У міру дедалі більшого проникнення технологій у повсякденне життя споживачів змінюються способи оплати покупок. Згідно з дослідженням американської Національної федерації роздрібної торгівлі (NRF), у Північній Америці вже 67% покупців вважають за краще використовувати платіжну картку або мобільний спосіб оплати. У Європі та Азії безконтактні платежі набули більшого поширення, на їхню частку припадає понад 50% всіх покупок у магазинах. Очікується, що ця тенденція продовжить впливати на сектор роздрібної торгівлі у 2023 році та надалі.

Деякі з цих технологій дають ритейлерам потужні інструменти для розвитку свого бізнесу за рахунок покращення роботи магазинів, збільшення потоків доходів, покращення маркетингу та іншого. Наприклад, автономні магазини (без касирів) дають ритейлерам можливість контролювати та покращувати кожен аспект роботи своїх торгових точок, а також покращувати досвід здійснення покупок для клієнтів. Ці технології вже прийшли до України.

Запис на прийом у магазині

Ще одна новація – персоналізація роботи ритейлу. На відміну від персоналізації товарів, які виробник готовий зробити для конкретного клієнта (як правило, за доплату), у магазині покупцю надається можливість зарезервувати конкретний час для перегляду товарів (appointment shopping). Метод попереднього запису «на прийом» у торгівлі активно використовується з початку пандемії, коли соціальне дистанціювання зробило колись преміальний сервіс персональних помічників загальнодоступним.

Як правило, зустрічі призначаються онлайн через систему бронювання, але деякі ритейлери також пропонують запис на зустріч за попереднім дзвінком. У результаті продавець отримує можливість більшої персоналізації у взаємодії з клієнтом, який має високий ступінь готовності здійснити покупку. Або як мінімум зміцнити індивідуальний зв’язок із клієнтом, який може призвести до збільшення продажів у майбутньому.

Ритейлери можуть дозволити клієнтам робити покупки самостійно або створити окремий маршрут для кожної зустрічі на основі потреб покупців. Можна використовувати такі технології, як QR-коди, які клієнти можуть відсканувати та купити вибрані товари пізніше. Якщо споживач віддає перевагу онлайн-покупкам, але не хоче мати справу з проблемами доставки, він може призначити зустріч, щоб забрати товар у магазині.

Ритейл медіа

Щоб спрямовувати великій кількості споживачів цільові повідомлення, виробникам товарів часто потрібно більше даних. І тут на допомогу приходять дані ритейлерів, а так звані Retail Media дозволяють розробляти більш точні профілі споживачів для більш тонкого налаштування реклами товарів у місці здійснення покупки або поряд з ним, у тому числі на веб-сайтах та мобільних додатках e-commerce гравців. В результаті таке партнерство забезпечує покращену взаємодію з постійними та потенційними клієнтами бренду протягом усього процесу покупки.

Ритейлери, які розміщують фірмову рекламу в магазині, у додатках і на сайтах електронної комерції або поширюють її через сторонні канали (наприклад, через соцмережі), бачать у ритейл медіа великий потенціал для збільшення доходу. Тому аналітики чекають там багато інновацій, де фактично бренд стає покупцем, а магазин — продавцем, реалізуючи систему спільної роботи брендів та ритейлерів.

Багатоканальний шопінг

Зі зростанням електронної комерції та поширенням цифрових каналів продажів у споживачів з’являється все більше можливостей для пошуку та купівлі товарів. В результаті шлях клієнта стає все більш складним, і, як очікується, ритейлери все частіше використовуватимуть гібридні та багатоканальні підходи, щоб залишатися конкурентоспроможними.

Гібридний шлях клієнта включає поєднання онлайн- і офлайн-каналів, що дозволяє здійснювати покупки в магазині, онлайн або за допомогою комбінації того й іншого. Омніканальний шлях клієнта забезпечує безперебійну роботу по всіх каналах, дозволяючи перемикатися між покупками онлайн та офлайн, не втрачаючи жодної секунди.

Квантові обчислення для маркетингу

Очікується, що квантові обчислення стануть однією з найвидатніших тенденцій у світі технологій ритейлу у 2023 році й надалі. Квантові комп’ютери використовують квантово-механічні обчислення для виконання операцій із даними. Це дозволяє їм вирішувати конкретні завдання набагато швидше, ніж класичні комп’ютери, що робить їх особливо корисними для таких завдань, як оптимізація ланцюжків поставок, аналіз даних про клієнтів і прогнозування попиту. Квантові комп’ютери можуть повністю змінити спосіб ведення бізнесу у сфері роздрібної торгівлі завдяки своїй здатності безпечно та швидко обробляти величезні обсяги даних.

Згідно зі звітом Grand View Research, очікується, що світовий ринок квантових обчислень досягне $6,34 млрд до 2025 року, щорічно збільшуючись у середньому на 35% протягом прогнозованого періоду. Це зростання зумовлене такими факторами, як збільшення попиту на передові обчислювальні можливості, зростаюча потреба в безпеці даних і більш широке впровадження квантових комп’ютерів у різних галузях.

Децентралізований інтернет

Web3.0 також відома як децентралізована мережа, — це одна з тенденцій, яка, як очікується, активно розвиватиметься. Ця технологія дозволяє користувачам безпосередньо підключатися до інтернету, не потребуючи централізованого хабу (державні сервери або ті, що належать техно-гігантам), що дає більший контроль над своїм онлайн-досвідом. Експерти стверджують, що, надаючи нові моделі управління, власності та співробітництва, децентралізована мережа здатна «докорінно змінити роздрібний ринок, яким ми його знаємо».

Можливість створювати дійсно децентралізовані додатки або dApps – одна з найважливіших переваг Web3.0. Ці програми не мають єдиного власника (право власності розділяється між розробниками й користувачами – прим. ред), тому що вони працюють в мережі блокчейн, а не на звичайному сервері. В результаті користувачі мають більший контроль над своїми даними та діями, а розробникам простіше створювати нові додатки, не вимагаючи дозволу у вищого органу.

Це дозволяє створювати безпечні та прозорі мережі, які можна використовувати для різних програм, включаючи управління ланцюжками поставок, системи голосування та однорангові торгові майданчики.

Зелені технології

Це ще одна тема, яка, як очікується, стане більш значущою, оскільки компанії будуть змушені використовувати «зелені» технології, щоб продемонструвати свою прихильність до сталого розвитку під тиском громадськості. Це стосується всього: від електромобілів та сонячних батарей до енергозберігаючих приладів та екологічно чистої упаковки.

Зелені технології більше не є нішевим сектором у вік технологій; тепер це бізнес-необхідність. Компанії, які не використовують стійкі методи, ризикують втратити клієнтів і відстати від своїх конкурентів. Інвестуючи в екологічно чисті технології, ритейлери зменшать свій вплив на навколишнє середовище, збільшать свої доходи та зміцнять лояльність клієнтів.

Моніторинг соціальних мереж

Моніторинг настроїв у соціальних мережах включає збирання та вивчення даних про думки, висловлені про компанію або бренд на цих платформах. Компанії зі значною кількістю підписників можуть використовувати дані та моніторинг настроїв, щоб більше дізнатися про відношення споживачів та більш точно прогнозувати тенденції в купівельній поведінці чи перевагах продуктів. Моніторинг соцмереж та розробка варіантів соціальної комерції можуть значно підвищити лояльність фанатів.

Якщо ритейлери зможуть знайти найкращих лідерів думок, за якими можна буде слідувати, вони матимуть чудовий шанс дізнатися, як отримувати прибуток від соціальних мереж і просувати соціальну комерцію в майбутньому. Так, опитування хмарного сервісу зі створення відео Animoto показало, що користувачі TikTok вчетверо частіше роблять покупки у бренду, який вони бачили у додатку, ніж користувачі інших платформ соціальних мереж.

Чат-боти

Використання чат-ботів в електронній комерції також значно збільшилося останнім часом і продовжуватиме зростати по мірі підвищення рівня комп’ютерної грамотності споживачів. За даними Gartner, до 2027 року 25% підприємств будуть використовувати чат-боти як основний інструмент обслуговування клієнтів. Ритейлери можуть використовувати цей інструмент в електронній комерції, щоб:

  • відповідати на запитання, що часто ставляться;
  • залучати клієнтів;
  • автоматизувати індивідуальний процес купівлі та надавати пост-продажну допомогу з інформацією про доставку та відстеження посилки;
  • збирати дані та відгуки; підтримувати кілька мов обслуговування.

За цілий день роботи чат-бот не втомлюється і не потребує додаткової оплати праці, тому може стати гарним доповненням багатоканальної підтримки клієнтів.

Майбутнє роздрібних технологій визначатиметься мінливими ситуаціями на додаток до технологічних проривів. Однак навіть зараз однією з найефективніших маркетингових стратегій, як і раніше, залишається маркетинг електронною поштою. Але часто компанії не можуть ефективно використовувати цей інструмент.