Пт. Июн 2nd, 2023

Ледь оговтавшись від коронавірусної кризи, квітковий бізнес знову опинився на межі через початок повномасштабної війни: магазини не працювали, величезна кількість квітів, закуплена до 8 березня, зіпсувалась, люди почали економити і попит на квіти обвалився. Усі ці фактори змінили як основних гравців, так і правила гри у сфері квіткового бізнесу. RAU запитав трьох великих гравців українського квіткового бізнесу про те, як зараз розвивається їхня справа. Якщо вас цікавлять вакансія флориста без досвіду, то ознайомитися з ними можна на сайті з працевлаштування Jooble.

Власниця компанії Укрфлора Олена Пилипишин

Про стан квіткового бізнесу до війни та зараз

Після тяжкого ковідного 2020 року квітковий бізнес в Україні почав відновлюватись та зростати і на початок 2022-го мав значні прирости у показниках. Зокрема, зростав об’єм продажів, а відповідно і прибуток компанії.

Але після 24 лютого ситуація змінилася катастрофічно. До 8-го березня вже було завезено дуже багато квітів, тому через початок повномасштабного вторгнення були дуже великі списання. Бізнес повністю зупинився і були навіть думки його закрити. Але  наприкінці квітня минулого року поступово, маленькими партіями нових поставок ми відновили свою роботу.

А в жовтні 2022 року ми відкрили новий магазин, оскільки будь-яка криза – це також гарно можливість випередити конкурентів і отримати кращі можливості для розвитку.  Про зміни в попиті та роботу під час блекауту

Звичайно, що під впливом війни попит на квіти впав в рази. Особливо це стосується Києва. Якщо ж говорити про всю Україну, то, наприклад, попит на квіти у горщиках впав на 30-40%. Також дуже знизився середній чек, тому що зараз люди намагаються максимально економити.

Для квіткового бізнесу підтримка стабільної температури є критичною умовою, тому ми заздалегідь закупили генератори, і це врятувало нас під час досить складного періоду віялових відключень електроенергії.

Про імпорт та квіти від українських виробників

В Україні більшу частину троянд вирощує компанія Асканія-Флора. Решта фермерських підприємств в основному займаються сезонним вирощування квітів, багато з них минулого року не ризикнули вкладатися у цю справу. Але й раніше значну частину нашого асортименту становили імпортні квіти.

Усі імпортні квіти у нас доставляються з Нідерландів. Наразі вже немає майже ніяких проблем з логістикою, хоча інколи фури з квітами можуть на пів доби довше стояти на кордоні. Але оскільки для товару, який швидко псується, є окремі черги, доставка відбувається в межах норми.

Про ціну на квіти та подальший розвиток квіткового бізнесу в Україні

Ціна на квітку в основному складається з ціни на голландському аукціоні, вартості логістики, податкових зборів та маржі, яка для нас є стабільною цифрою. Але основний фактор, який впливає на ціну – це валютний курс. А оскільки більшість наших квітів є імпортом, ціна на них зросла відповідно до росту валютного курсу, а це майже 50%. Через це об’єм продажу квітів зараз значно менший.

Дійсно, через те що багато квіткових бізнесів перестали працювати, конкуренція знизилась. Але й попит знизився в рази. Але той, хто зараз продовжує працювати, після перемоги зможе зайняти більш лідерські позиції на ринку квітів. Проте загалом зараз ситуація у квітковому бізнесі надважка, оскільки квіти не є товаром першої необхідності і люди на них сильно економлять.

Директор направлення “Сад, город” компанії Епіцентр К Світлана Лісанті

Про стан квіткового бізнесу до війни та зараз

На 2022 рік у нас були дуже амбітні плани, пов’язані зі спаданням пандемії коронавірусу. Прогнозувалося зростання попиту та його повернення на доковідний рівень.

Що стосується основних показників та особливостей квіткового бізнесу, то в ньому традиційно дуже важливим є наявність асортименту сезонного товару. До того ж квіти – це дуже ніжний товар, який має короткий термін реалізації. Тому важливим є правильне зберігання та оптимальне планування закупівель. При цьому на квітковий бізнес впливає дуже багато інших факторів: погодні умови, вартість енергоносіїв, посадкового матеріалу та логістики, купівельна спроможність тощо.

Слід зазначити, що квітковий бізнес суттєво постраждав ще під час пандемії коронавірусу. Тоді дуже багато європейських постачальників скорочували асортимент або взагалі банкрутували.

На жаль, війна внесла величезні корективи у квітковий бізнес, який і так був не у кращому стані після епідемії коронавірусу. До того ж, початок війни припав на найважливіший для квіткарів період, коли всі готуються до березневого сплеску продажів. Вже з 20 лютого всі торговельні центри Епіцентр приймали величезні партії рослин під реалізацію на святковий період. Таким чином з початком війни в “Садових центрах” і флора-центрах “Букет”, які розвиваються в мережі Епіцентр, були накопичені значні обсяги продукції.

З початком війни об’єми реалізації товарів не першої необхідності обвалилися. Через це багато рослин просто зіпсувалися. До того ж три торговельні центри – у Маріуполі, Бучі та Чернігові – були знищені вже в перший місяць війни разом з товаром. Ще частина об’єктів опинилася під окупацією або ж не працювала через близькість до зон бойових дій. В результаті цього компанія понесла багатомільйонні збитки.

Наразі ситуація в більшій частині регіонів країни дещо стабілізувалася і в мережі представлено широкий асортимент кімнатних рослин і зрізу, який може задовольнити навіть найвибагливішого покупця.

Про зміни в попиті та роботу під час блекауту

Загальний попит на квіти знизився. Якщо в доковідні роки ми реалізовували приблизно 1,5 млн штук кімнатних рослин, то у 2022 році цей показник знизився до 900 000 штук, тобто на 40%.

Що стосується конкретних змін в перевагах покупців, можна відзначити, що орхідейні рослини, які традиційно є найбільшою за продажами групою, в останні роки втрачають свої позиції. Те ж саме відбувається з групою квітучих рослин. Водночас ми спостерігаємо зростання попиту на декоративно-листкові рослини і сукуленти. Вони стійкіші й менш вибагливі, ніж квітучі та орхідейні. На нашу думку, саме з цим пов’язано перерозподіл питомої ваги між цими групами.

Звичайно, для збереження товарного вигляду кімнатних рослин та їх успішної реалізації необхідне дотримання певних температур, освітлення і вологості. Тому перебої з енергопостачанням здатні суттєво впливати на квітковий бізнес. І, думаю, що для багатьох гравців українського ринку це було суттєвою проблемою. Але, дякуючи далекоглядності засновників компанії, кожен торговий центр Епіцентр був обладнаний потужними генераторами ще до війни. Тому ми могли забезпечувати усі умови для рослин навіть за тривалої відсутності централізованого енергопостачання.

Про імпорт та квіти від українських виробників

Якщо проаналізувати товарообіг за 2022 рік, то співвідношення таке: 80% імпорт і 20% вітчизняний виробник. Це співвідношення варіюється в залежності від сезону і груп кімнатних рослин. Наприклад, орхідейні та сукуленти – це 100% імпорт (Нідерланди, Данія, Тайвань), декоративно-листкові в основному також імпорт, але є декілька невеликих вітчизняних виробників. А найбільший відсоток вітчизняних виробників припадає на квітучі рослини, тож великий відсоток таких рослин як пуансетії, цикламени, бегонії та гортензії – це українські постачальники.

Загалом більшість постачальників рослин залишилися на ринку України. Деякі змінили свої позиції, деякі втратили – це нормальний процес. Щодо вітчизняних виробників, то у них, звісно, складна ситуація. Майже усі виробники зменшили кількість посадок. У грудні ми стикнулися з тим, що у всіх українських виробників закінчилися планцетії, який в минулому році посадили на 40-50% менше. Через це вже в кінці грудня ми отримували імпортну рослину.

Про середній чек, ціну на квітку та подальший розвиток квіткового бізнесу в Україні

Середній чек у Садовому центрі на 10 лютого становив 282 грн. У флора-центру Букет, який реалізує зріз, він вищий. Що стосується динаміки середнього чека, то в порівнянні з минулим роком він зріс більш ніж на 20%, що пов’язано з девальвацією гривні, подорожчанням енергоносіїв та інфляційними процесами в цілому. Кількість чеків в минулому році, на жаль, зменшилась, що було обумовлено війною та викликаними нею міграційними процесами.

Як і в будь-якому іншому бізнесі, на ціну квітки впливає багато факторів. Це витрати на виробництво, розмір податків і зборів, вартість логістики, робочої сили тощо. З огляду на значне зростання цін на енергоносії, розсаду та пластик, тепличні господарства були змушені суттєво підняти ціни на рослини. Багато європейських виробників в часи пандемії зменшили кількість посадок або взагалі збанкрутували, що призвело до зменшення пропозиції на ринку.

Логістика здорожчала в 2-2,5 рази, що теж вплинуло на підвищення цін. Ну і звичайно курсові коливання, що вже перевищили 30%. Весь імпорт купується за валюту, тож девальвація гривні суттєво вплинула на вартість імпортних квітів. До того ж, в сезон свята 8-го березня традиційно ціни на квіти зростають на 30-50% і тримаються на такому рівні до Дня матері.

З листопада 2022 року ми провели багато перемовин щодо планів на 2023 рік. На мою думку, питома вага декоративно-листових та сукулентів продовжить зростати. В цілому ж ми сподіваємося на позитивну динаміку щодо минулого року.

Менеджер з постачання «Категорія квіти та супутні товари» мережі Сільпо Ірина Пятакова

Про стан квіткового бізнесу до війни та зараз

Перед повномасштабним вторгненням квітковий бізнес розвивався стрімко. Мережа Сільпо керувала майже 50 квітковими відділами з професійними флористами. Було заплановано розширення та подальший розвиток наявних відділів, що могло б дозволити нам зайняти провідне місце в Україні у сфері квіткового бізнесу. Щодо особливостей нашої мережі в цій галузі, ми маємо широкий асортимент різноманітних квітів та супутніх товарів, які можна побачити в наших магазинах.

Після початку повномасштабної війни, нам довелося тимчасово призупинити роботу квіткових відділів. На той час багато магазинів з квітами закрилися, водночас наша мережа продовжувала весь час працювати. Ми отримували багато звернень від клієнтів щодо квітів, бо свята проходили і люди хотіли підтримати один одного. Тому ми вирішили поступово відновлювати роботу наших квіткових відділів.

Наразі ми успішно відновили роботу 25 відділів, у яких повноцінно працюють наші флористи та допомагають гостям з вибором квітів і супутніх товарів. Ми не зупиняємося на цьому та повертаємося у повноцінну довоєнну роботу.

Про зміни в попиті та роботу під час блекауту

Попит зріс, особливо на квіти у горщиках. Багато людей, які були вимушені покинути свої домівки, поверталися назад і знаходили свої рослини без належного догляду, який зазвичай призводив до їх загибелі.

Коли наші магазини у Бучі, Ірпені, Стоянці та інші відновили повноцінну роботу, ми зосередилися на наповненні їх квітами. У літній період попит на квіти у горщиках сягнув свого піку, і наші гості часто звертались до нас із відповідними запитами та проханнями.

Мережа Сільпо досить швидко обладнала магазини дизельними генераторами, особливо ті, де є квіткові відділи. Тому з цим проблем не було. Крім того, зрізні квіти та букети зберігаються у холодильній камері, де навіть при відключенні електроенергії на певний час вистачає холоду для підтримки та зберігання квітів.

Про імпорт та квіти від українських виробників

Якщо мова йде про зрізані квіти, то вітчизняних квітів більше, ніж імпортних, але імпортний асортимент доволі широкий. У процентному співвідношенні: вітчизняні – приблизно 50%, імпортні – 40%, зелень та сухоцвіти – 10%.

У країні залишились низка сильних виробників, які займаються вирощуванням квітів для зрізу. Їм вдалось зберегти цей бізнес попри пандемію та повномасштабну війну. Наша мережа з такими виробниками зберегла співпрацю. Щодо квітів у горщиках, то імпортні квіти переважають – близько 70%, а 30% – це сезонні та вітчизняні.

Ми напряму співпрацюємо з українськими виробниками. Щодо імпортних квітів, ми спираємося на наших постачальників, які привозять товар згідно з нашими рекомендаціями. Зазвичай це доставка автомобілями через Польщу.

Раніше ми мали досвід власного імпорту. Наприклад, в позаминулому році ми самі привозили орхідеї прямо з плантацій Таїланду. Для цього ми використовували літак, щоб зменшити час між моментом зрізу квітки та її потраплянням на полиці, що займало 1-2 доби.

Можливо, після відновлення авіасполучення, спробуємо зробити щось подібне.

Про ціну на квітку та подальший розвиток квіткового бізнесу в Україні

Середній чек у наших квіткових відділах зріс, хоча ціна на квіти зросла так само як і на інші товари.

Певною мірою ціна на квітку залежить від енергоносіїв (опалення теплиць). Але ми намагаємося зберегти максимально лояльні ціни на квіти для наших гостей. З початку повномасштабної війни, ми збільшили кількість акційних пропозицій на квіти, щоб надати можливість придбати якісні квіти та інші товари по вигідній ціні.

Як не дивно, конкуренція серед квіткового бізнесу не зменшилася, якщо розглядати глобально. Деякі магазини закрилися, а інші з’явилися на їх місці, або поступово відновили роботу. Сільпо має достатньо міцні позиції на ринку. Незважаючи на все, українці намагаються жити повноцінним життям у такий складний час: люди радіють, дарують квіти, святкують.

Цього року мережа Сільпо має намір повернутися не тільки на довоєнні показники, але й розвивати квітковий напрям. Зокрема, ми вже запустили кілька пілотних проєктів, і ми не збираємося на цьому зупинятися.

Продовжуючи перегляд Ua-Retail.com Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності, Правилами користування сайтом та згодні з використанням файлів cookies.
Cookies settings
Згоден
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings