Ср. Дек 6th, 2023

Щоб розібратися із загальним станом сфери закупівель у різних секторах і регіонах України, компанія IPSM (International Procurement & Supply Management) провела опитування з-поміж українських закупівельників під назвою «Підсумки у сфері закупівель в Україні за 2022 рік», пише The page.

Закупівельні відділи сьогодні можуть як врятувати бізнес, так і навпаки – стати проблемою. Тому на закупівлях мають розумітися не лише самі закупівельники, але й керівники компаній і зацікавлені у більшій ефективності стейкхолдери.

Компанія опитала 60 фахівців відділів закупівель у кілька етапів протягом 2022 року та на початку 2023-го.

Половина спеціалістів із закупівель вважають, що вистояти компаніям під час війни допомогли особисті якості та гнучкість. 39% респондентів зазначили роль мистецтва переговорів у «виживанні» компанії.

59% компаній зберегли всіх постачальників, ще у 35% залишилася приблизно половина партнерів.

Майже половина – 47% – опитаних наголосили, що в умовах відключень світла та воєнних дій робота «провисає», у 14% частина постачальників «відпала», а 3% так і не змогли знайти заміну втраченим.

60% українських закупівельників так чи інакше покращили свої відділи у 2022 році, і це дуже обнадійливі результати на майбутнє.

На думку 30% українських спеціалістів із закупівель, їхнім відділам і компаніям у період війни допоміг вистояти ризик-менеджмент. 17% віддали свій голос за категорійний менеджмент. І лише 14% назвали автоматизацію.

Якщо порівнювати ці цифри зі світовими тенденціями, можна побачити певний дефіцит знань, скажімо, з категорійного менеджменту та цифровізації в українських спеціалістів.

Водночас 40% опитаних українських фахівців почали активніше оцінювати ризики у своїй роботі після початку повномасштабного вторгнення. Звідси бачимо прагнення закупівельних відділів до більшої сталості.

«Стійкість, яку показали українські закупівельники у 2022 році, має викладатися в університетах. У роки пандемії закупівельні відділи теж не сиділи склавши руки. Звідси певна стабільність навіть у часи нереальної турбулентності. Сьогодні в Україні катастрофічно не вистачає професіоналів, обізнаних із цифровими закупівельними рішеннями та сучасними тенденціями. А особливо категорійних і ризик-менеджерів», – підсумувала СЕО компанії IPSM Марина Трепова.