Ср. Дек 6th, 2023

У поточному році реально очікувати відкриття лише декількох ТРЦ, зокрема: ТЦ Одіс в Ізмаїлі, ТРК White Lines у Києві та ТЦ Акварель в Одесі. Ще два об’єкти – ТЦ Vector і ТЦ Park – будуються в Трускавці та Дрогобичі. Але якби не війна, їх могло би бути значно більше, особливо з урахуванням тих, хто так і не відкрився у 2022-му.

До відкриття в 2021-23 роках було заявлено 28 об?єктів загальною площею близько 850 000 кв. м, але реальність виявилася іншою. В силу різних причин відкриття багатьох ТРЦ постійно затягувалося, а війна остаточно поставила на паузу процес запуску навіть повністю готових об’єктів. Як наприклад, сталося з одеським ТЦ Меркурій або харківським ТРЦ Planeta Mall. В результаті із запланованих на 2022 рік 17 ТРЦ в Україні почали працювати тільки вісім. RAU пропонує дізнатись, які ТРЦ планувалися до відкриття і можуть почати роботу у 2023 році, а які перенесли запуск на більш пізні строки через війну.

ТРК White Lines

Місцезнаходження: Київ, вул. Васильківська, 1

GBA: 43 100 кв. м

GLA: 24 000 кв. м

Девелопер: A-Development

Заявлений термін введення в експлуатацію: ІІІ квартал 2023 року

Чотирирівневий ТРЦ будується в одному із самих густонаселених районів столиці – Голосіївському – і входить до складу однойменного багатофункціонального комплексу на базі колишніх корпусів «Довженко-Центру». Девелопером проєкту виступає компанія A-Development, яка реалізувала вже декілька об’єктів, в тому числі ЖК SmartPlaza Obolon, SmartPlaza Polytech тощо. Якірними орендарями ТРЦ White Lines стануть Сільпо та фітнес-клуб Energym. Відкриття спочатку планувалося на кінець 2022 року, а потім запуск змістили на ІІІ квартал 2023 року.

ТЦ Одіс

Місцезнаходження: Одеська область, м. Ізмаїл, проспект Незалежності

GBA: 2500 кв. м

Девелопер: компанія Таврія В, UTG (брокерідж)

Заявлений термін введення в експлуатацію: І квартал 2023 року

В історичному центрі міста Ізмаїл на початку весни 2023 року відкриється перший у місті професійний торговий центр Одіс, який до війни планувалося назвати Suvorovsky. Новий дворівневий ТЦ загальною площею 2500 кв. м вже отримав сертифікат відповідності закінчення будівництва, та оператори виходять на ремонтні роботи. Наповненням об’єкта на правах ексклюзивного брокера займається компанія UTG.

На фасаді нового ТЦ Одіс буде розміщений ресторан із зоною посадки. А серед орендарів ТЦ є: продовольчий супермаркет Таврія В площею понад 600 кв. м, Аптека Доброго Дня, магазини Aurum, Табакерка, MOYO та інші.

ТЦ Акварель

акварель

Місцезнаходження: Одеса, просп. Небесної Сотні, 100/1

GBA: 23 000 кв. м

GLA: близько 20 000 кв. м

Паркінг: 400 машиномісць

Девелопер: Акварель

Заявлений термін введення в експлуатацію: ІV квартал 2023 року

Ще на початку 2022 року відкриття першої черги ТРЦ Акварель було заплановано на другий квартал. В травні будівництво двоповерхового торгово-розважального центру було відновлено. Тривали роботи зі стяжки покрівлі на даху, продовжувалася кладка стін та виконання інших будівельних робіт. Наразі будівельні роботи тривають. На першому поверсі анонсовано відкриття ринку зі свіжими продуктами, на другому – фітнес-клубу, магазинів одягу, взуття, косметики та аксесуарів, зони фуд-корту з різноманітними кафе і коворкінгом. Через військовий стан девелопер не може говорити впевнено про терміни здачі об’єкта. Компанія прикладає всі можливі зусилля, щоб якнайшвидше закінчити будівельні роботи та ввести об’єкт в експлуатацію.

ТЦ Меркурій

Місцезнаходження: Одеса, вул. Семена Палія, 99 В

GBA: 30 000 кв. м

GLA: 26 000 кв. м

Паркінг: 500 машиномісць

Девелопер: Меркурій

Заявлений термін введення в експлуатацію: 2022 рік

Торговий центр Меркурій – це сучасний, чотириповерховий багатофункціональний комплекс крокової доступності, розташований в одній з найбільш густонаселених частин Суворовського району (вул. Семена Палія, 99 В) Одеси. Він призначений для максимального забезпечення покупців товарами для дому. Тут буде розташовано понад 180 магазинів з українською та зарубіжною продукцією. Наразі ТЦ повністю готовий до роботи, завершуються оздоблювальні роботи, але коли саме відчиняться його двері, власники ще не вирішили з огляду на економічну та енергетичну ситуацію в країні.

ТРЦ Pokrovsky

Місцезнаходження: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Покровська, 46

GBA: 8500 кв. м

GLA: 6500 кв. м

Паркінг: 78 машиномісць

Девелопер: UTG

Заявлений термін введення в експлуатацію: III квартал 2023 року

ТРЦ Pokrovsky знаходиться біля головного за відвідуваністю об?єкта в місті — «Ізмаїльський центральний ринок». В рамках концепції UTG, в трирівневому ТРЦ будуть розміщені найбільш затребувані серед жителів міста оператори: продовольчий супермаркет, дитячий розважальний центр, магазини товарів для дому, одягу і взуття, косметики, електроніки та інші.

Ще рік тому будівництво було на початковій стадії, а завершити об’єкт мали в IV кварталі 2022 року, але через війну строки зсунули майже на рік.

ТРЦ Велес (ІІ черга)

трц велес

Місцезнаходження: Івано-Франківськ, вул. Вовчинецька, 225 А

GBA: 62 000 кв. м

GLA: 40 500 кв. м

Паркінг: 1160 машиномісць

Девелопер: 555-ІВ

Заявлений термін введення в експлуатацію: ІІІ квартал 2023 року

Друга черга івано-франківського ТРЦ Велес – один з небагатьох об’єктів комерційної нерухомості, чиє відкриття було заявлене на 2022 рік. Будівництво другої черги чотириповерхового ТРЦ Велес почалося у 2019 році, і планувалось закінчити у IV кварталі 2021 року. Але згодом терміни продовжили до III кварталу 2022-го. Для завершення будівництва проєкту девелоперська компанія 555-ІВ підписала довгострокову угоду з Райффайзенбанк про виділення кредиту в розмірі 300 млн грн. Якірними операторами другої черги мають стати продуктовий супермаркет Сільпо площею 4200 кв. м, дитячий розважальний центр Fly Kids (3500 кв. м), кінотеатр Планета кіно (2268 кв. м) та ряд інших операторів. Девелопер продовжує будівельні роботи та найбільш вірогідною новою датою здачі об’єкта в експлуатацію називають III квартал 2023 року.

ТОЦ Темп

Місцезнаходження: Хмельницький, проспект Миру, 99

GBA: 30 000 кв. м

GLA: 18 000 кв. м

Паркінг: 285 машиномісць

Девелопер: Retail & Development Advisor

Заявлений термін введення в експлуатацію: ІV квартал 2023 року

Чотириповерховий торговельний та офісний центр Темп за планом мав відкритися восени 2022 року на місці занедбаного корпусу однойменного заводу. Консалтингова компанія Retail&Development Advisor (RDA) займається реалізацією проєкту реновації будівлі, а також створенням концепції та формуванням tenant-mix майбутнього ТЦ. Одним із якірних орендарів має стати супермаркет площею більше 2000 кв. м. Крім торгової складової, в ТЦ планується розміщення спортивного комплексу, тенісних кортів, дитячого розвиваючого центру, ресторану сімейного типу. Значну частину площі (4300 кв. м) займуть офісні приміщення класу А, дефіцит яких гостро відчувається в місті.

Восени минулого року повідомлялося, що будівництво не зупинилося, встановлюються металеві конструкції, зроблено перекриття даху майбутніх тенісних кортів, а також продовжуються монолітні роботи. Тому є надія, що до кінця 2023 року цей об’єкт теж буде відкрито.

ТЦ Vector

Місцезнаходження: Львівська обл., Трускавець, вул. Стебницька

GBA: 12 000 кв. м

GLA: 9 000 кв. м

Девелопер: WR Group

Заявлений термін введення в експлуатацію: III-ІV квартал 2023 року

У Трускавці на Львівщині у вересні минулого року розпочали будівництво торгово-розважального центру Vector. Новий ТРЦ планують відкрити в кінці 2023 року. У компанії WR Group, яка займається будівництвом ТРЦ в Трускавці, повідомили, що тут відкриють супермаркет Сільпо, магазини техніки, одягу, аптеки та банківські відділення. Тут розмістяться заклади харчування, магазини та плейсменти для дозвілля.

ТЦ Park

Місцезнаходження: Львівська обл., Дрогобич, вул. Володимира Великого

GBA: 11 800 кв. м

GLA: 10 000 кв. м

Паркінг: 240 машиномісць

Девелопер: WR Group

Заявлений термін введення в експлуатацію: III-ІV квартал 2023 року

У Дрогобичі неподалік центру міста почали будувати торговий центр Park. Загальна площа будівлі становитеме 11 800 кв. м, з яких орендна — 10 000 кв. м, а простір для загального користування — 1800 кв. м. Як і в трускавецькому ТЦ Vector, тут буде супермаркет Сільпо, а також тут хочуть залучити таких операторів, як JYSK, Sinsay, Фокстрот. На гостей чекатимуть ресторани, кав’ярні та плейсменти для дозвілля, і все це серед зелених масивів. Компанія має плани побудувати 25-метровий басейн біля цього об’єкта, який взимку перетворюватиметься на каток. За концепцією ТЦ Park буде схожий на ТЦ Майдан у Червонограді.

ТРЦ Planeta Mall (ІІ черга)

Місцезнаходження: Харків, Кільцева дорога, 4 А

GBA: 110 000 кв.м

GLA: 70 000 кв. м

Паркінг: 1000 машиномісць

Девелопер: Золота Нива

Заявлений термін введення в експлуатацію: квітень 2022 року

Перша черга харківського ТРЦ Planeta Mall (колишня назва – Магеллан) була введена в експлуатацію ще у 2011 році на вулиці Кільцева дорога, 4 А, друга – площею 66 000 кв. м – так і не була запущена. На початку 2020 року було заявлено про глобальну зміну формату торгового центру і його комплексний ребрендинг. Розпочата реконструкція передбачала, що в триповерховому комплексі розміститься понад 120 магазинів і 15 ресторанів. Серед якірних орендарів був продуктовий супермаркет Сільпо площею 4000 кв. м, універмаг товарів для дому JYSK на 1600 кв. м та інші, а також дитячий розважальний центр Family Park на 3000 кв. м, семизальний кінотеатр Cinema City. На території ТРЦ планувався фуд-холл з 25 різноманітними кухнями.

Перший етап реконструкції закінчили влітку 2021 року, а відкриття другої черги мало відбутися у квітні 2022 року. Проте війна завадила цим планам і наразі представники ТРЦ кажуть що немає можливості щось планувати, якщо кожного дня місто під обстрілами та загрозою ракетних атак. Тому відкриття ТРЦ відкладено на невизначений час.

Заморожені проєкти

Варто також згадати ряд об’єктів, які мали би відкритися ще рік тому, але через війну роботи були зупинені, і наразі невідомо, коли процес відновиться. Так, готувалася до відкриття друга черга ТРЦ Riviera у селищі Фонтанка Одеської області (Старомиколаївська дорога, 101 А). У 2020 році Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) виділив кредитну лінію в сумі 52,2 млн євро для збільшення орендної площі одеського ТРЦ Riviera на 18 000 кв. м. Але російська ракета в буквальному сенсі зруйнувала ці плани 9 травня 2022 року і лише 18 листопада існуюча частина ТРЦ відновила свою роботу.

Війна також зупинила введення в експлуатацію ТРЦ New Ray на базі колишнього універмагу «Троєщина» на перехресті вулиць Драйзера та Бальзака в Києві. Спочатку його планували відкрити у 2019 році, але ось уже п’ятий рік поспіль ця дата переноситься на невизначений строк.

Аналогічно торгово-офісний центр Olympic Park, що зводиться в складі однойменного житлового комплексу столиці на лівому березі Дніпра в столиці (проспект Бажана, 17) приростає лише секціями під квартири та офіси. Будівництво ТЦ з галереєю бутиків, продуктовим супермаркетом, ресторанами, аптека та іншими об’єктами торгівлі поки не ведеться.

Ще один об’єкт, відкриття якого переноситься з року в рік – це друга черга ТРЦ Апрель. Перша фаза проекту орендною площею майже 6000 кв. м була введена в експлуатацію у 2014 році. Друга черга повинна стати набагато масштабнішою: 105 000 кв. м, а торгова – 53 400 кв. м. Але її розташування над кінцевою зупинкою швидкісного трамваю та «захоплення» проїжджої частини призвело до появи у вересні 2022 року петиції киян про знесення цього довогобуду. Тому невідомо, чи буде він добудований та коли.

Нарешті, треба згадати ТРЦ Ocean Mall який почали будувати в Києві на вул. Антоновича. Девелопер проєкту Mandarin Plaza неодноразово переносив терміни запуску цього ТРЦ загальною площею 300 000 кв. м. Не відбулося воно й у другому кварталі 2022 року, як було заявлено. Повномасштабне вторгнення зупинило роботи зі створення ТРЦ, проти якого виступає спільнота Save Kyiv Modernism, хоч і навряд чи поставило крапку в цій історії.