Пт. Дек 1st, 2023

Інфляція у 2023 році сповільниться до 18,7% і далі знижуватиметься в наступні роки, а економіка відновлюватиметься завдяки зменшенню безпекових ризиків. Про це йдеться в щоквартальному Інфляційному звіті НБУ за січень 2023 року, пише The page.

Прогноз щодо інфляції

«У 2023 році інфляція сповільнюватиметься через жорсткі монетарні умови, уповільнення глобальної інфляції, налагодження логістики, адаптацію бізнесу та слабкий споживчий попит в умовах дефіциту електроенергії. Швидшому зниженню інфляції завадять наслідки повномасштабної війни. У наступних роках ціновий тиск послабиться завдяки зниженню безпекових ризиків, налагодженню логістики та збільшенню врожаїв», — зазначають у звіті.

У результаті інфляція сповільниться до 10,4% у 2024 році й до 6,7% у 2025 році. Зростання цін на більшість товарів і послуг споживчого набору сповільниться до однозначного рівня. Зокрема, у 2024 році очікується суттєве зниження інфляції сирих продовольчих товарів і її стабілізація на рівні 3 — 4%.

Відновлення економіки

Як зазначають аналітики Нацбанку, економічна активність у 2023 році залишатиметься слабкою, але поступово пожвавлюватиметься в міру зниження безпекових ризиків.

Високий рівень адаптивності бізнесу й населення підтримуватиме економіку й надалі. Проте високі безпекові ризики все ще обмежуватимуть економічну активність у 2023 році, а дефіцит електроенергії позначатиметься ще й у 2024 році. Важливою передумовою, що дасть змогу уникнути спаду економіки за підсумками поточного року, є підтримання стійкості енергетичної системи.

У 2024 — 2025 роках економіка відновлюватиметься завдяки зниженню безпекових ризиків і, як наслідок, покращенню споживчих і ділових настроїв, активізації споживання та інвестиційної діяльності в умовах налагодження виробничих і логістичних процесів і збереження значних фіскальних стимулів.

Утім, реальний ВВП перебуватиме значно нижче за свій потенційний рівень через значні втрати виробничого та людського потенціалу. За оцінками НБУ, у 2024 році економіка зросте на 4,1%, а у 2025 році – на 6,4%.

Нагадаємо: НБУ розглянув два сценарії розвитку подій у 2023 — 2024 роках, пов’язаних із дефіцитом електроенергії.