Відома мережа ресторанів уже готується до відкриття в столиці: кияни помітили підготовчі роботи у закладах McDonald’s. Втім, ринок не чекав, і продовжував працювати з перших тижнів війни. Стосується це і прямих конкурентів американської мережі, пише RAU.
Як пише портал Liga.net, понад півроку український ринок бургерів, хотдогів та картоплі-фрі живе в обмеженому режимі. Вплинули як напряму бойові дії, так і відсутність компаній-символів. Зокрема, весь цей час зачинені двері лідера ринку McDonald’s.
Як живе ринок
Зараз в Україні відкриті 73% від усіх закладів громадського харчування, що працювали до повномасштабної війни (дані компанії з автоматизації закладів Poster). Їхні доходи вже сягнули 89% від показника до 24 лютого. Конкретно у сегментів фаст-фуду кількість замовлень щомісяця зростає на 10%, розповіли у Bolt Food. Заклади мережі Dogs&Burgers ресторатора Дмитра Борисова у липні вийшли на рівень відвідуваності, що був до відкритого вторгнення, середній чек – взагалі зріс на 20-25% через інфляцію. Але півроку війни зробили українців більш раціональними у витратах.
“Бургери дуже добре продаються, бо за ці гроші зазвичай отримують одразу м’ясо, картоплю і напій. Ціна зараз дуже важлива для споживача”, – розповів співзасновник KyivFoodMarket Михайло Бейлін.
Хто зіграв на відсутності McDonald’s
За даними директора компанії “Ресторани України” Ольги Насонової, до повномасштабної війни McDonald’s займав 35% українського ринку fast-food, друге місце посідала Пузата Хата (15-17% ринку). Як кажуть у столичній мережі StarBurger, війна на 50-70% обвалила кількість відвідувачів, а собівартість продуктів зросла на 30-50%.
“Великих, брендованих, офіційно працюючих мереж стало менше. Але різко побільшало кіосків з шаурмою, кавових кіосків з випічкою, сендвічами, хот-догами. Відкрилось багато стріт-фудів та закладів у невеличких приміщеннях”, – розповідає Насонова. Шаурма зараз – лідер українського ринку швидкого обслуговування.
Втім, виграв і основний конкурент McDonald’s – фастфуд-мережа KFC, де, за словами Насонової, візуально за час війни клієнтів побільшало вдвічі. KFC почав поступово відкривати свої заклади з квітня. Наразі працює 42 заклади у 12 містах, більш ніж половина – у Києві. Так само відновила роботу своїх семи ресторанів фінська фастфуд-мережа Hesburger. Загалом актуальні лідери з продажу “швидкої” їжі у сервісі Bolt Food – Пузата Хата, KFC, Fat Daddy Burgers, Tayger Food&Party, БПШ.
В пошуку альтернативи
Відсутність такого великого гравця як McDonald’s підштовхнула частину клієнтів перейти до конкурентів. “Втім, пауза у роботі “Маку” вплинула виключно на заклади, що працювали поруч із ним, – каже Дмитро Борисов. – Наявність або відсутність інших гравців на ринку не впливає суттєво на ефективність наших брендів. Ми в будь-якому разі, працюємо на 100% потужності”.