Чт. Авг 18th, 2022

Рятувати логістику, випускати за кордон і залучати інвестиції Заходу. Великий бізнес розповів, що треба для відродження України, передає liga.net.

Від катастрофи до економічного дива. Як має змінитися Україна у війну. Маніфест бізнесу - Фото

Колаж: Дарина Дмитренко/LIGA.net

Російське вторгнення вдарило по українській економіці сильніше, ніж будь-що до цього. Лише цього року ВВП країни обвалиться на рекордні 33,4%, а безробіття уже сягнуло 35% серед усього працездатного населення.

Зруйновані промислові гіганти та міграція мільйонів українців ускладнюють спроби відповісти на запитання, якою Україна вийде з цієї війни.

Одне можна сказати напевно – у відновленні та майбутньому країни велику роль відіграє приватний бізнес, який дає робочі місця мільйонам і тримає цілі галузі. Що українському бізнесу треба від держави, щоб не тільки пережити війну, але і вийти з неї з перспективою?

З цим запитанням ми звернулися до топів майже 20 українських компаній. Усі вони – лідери у своїй галузі. Нам відповіли вісім: групи компаній ДТЕК та Метінвест, АрселорМіттал Кривий Ріг, авіаперевізник SkyUp, ЕРАМ, холдинг UFuture, Райффайзен банк та засновник інвесткомпанії Concorde Capital Ігор Мазепа.

LIGA.net виокремила 10 ключових побажань від бізнесу до держави. Шість із них – спільні одразу для кількох компаній, ще чотири – індивідуальні.

Спільні цілі

1. Рятувати логістику. Одне з ключових завдань для українських виробників – покращення логістики, яка «впала» після блокади українських портів.

Чорноморські порти були основними точками, звідки продукція чи сировина Метінвесту їхала в Азію та Європу, розповідає гендиректор Метінвесту Юрій Риженков. Зараз ці порти – або заблоковані, або окуповані Росією. Вся логістика йде через західні кордони, які не дають ради із необхідними обсягами перевезень, каже він. Ці проблеми та відсутність попиту в Україні вдвічі обвалили виробництво Метінвесту, додає гендиректор групи компаній Риженков.

Розв’язати проблему і вивезти продукцію допоможе розвиток експорту залізницею у напрямку найближчих портів Польщі, каже заступник гендиректора з адміністративних питань АрселорМіттал Кривий Ріг Артем Філіп’єв. Зокрема йдеться про розширення пропускної спроможності та прокладання євроколії.

Також допоможе створення перевалки у неглибоководних українських портах на Дунаї, і за нагоди – відновлення безпечної роботи чорноморських портів. «Ми цінуємо зусилля уряду і розуміємо, що це дуже непросте завдання в поточних умовах», – визнає Філіп’єв.

Схожу думку висловив  і гендиректор Метінвесту Юрій Риженков: «Необхідно спільно із західними партнерами збільшувати обсяг залізничних перевезень через західні переходи до рівня понад 3000 вагонів на добу (з поточних 1900 вагонів на добу).

Це саме те, чого чекають відправники вантажу від залізничного транспорту, і те, що дозволить збільшити доходи УЗ до необхідного рівня, переконаний керівник Метінвесту Юрій Риженков.

2. Дешеве кредитування та реструктуризація боргуПільгове кредитування – єдиний вид бюджетної підтримки, про яку серйозно можна говорити, каже засновник Concorde Capital Ігор Мазепа.

Зокрема, держава могла б розробити пільгові програми кредитування для авіагалузі, вважає співвласник SkyUp Олександр Альба. «Авіакомпанії, аеропорти, інші підприємства – вони всі потребуватимуть ресурсів для відновлення».

Є й інші варіанти підтримки. Щоб бізнес вийшов із кризи живим, необхідно реалістично реструктурувати величезну кількість боргів, які бізнес має перед банками, вважає СЕО холдингу UFuture Микола Тимощук.

Через війну багато компаній зараз працюють на 20-30% довоєнного доходу, говорить СЕО UFuture. Щоб вони не пішли у дефолт, потрібна реструктуризація, а тут необхідна допомога держави, НБУ та банків, додає він.

3. Залучення Інвестицій. Стратегічно – Україні потрібні інвестиції від іноземних приватних компанії, банків та кредитних агентств, каже Тимощук. Для цього інвесторам потрібні державні гарантії від ЄС, США та інших країн Великої двадцятки. Це гарантує повернення інвестицій, якщо їх знищить війна, пояснює він.

Уже зараз Україні треба моделювати аеропорти, які можуть отримати інвестиції, погоджується співвласник SkyUp. Він переконаний: базу державно-приватної співпраці уряд має готувати вже зараз.

«Статус кандидата в члени ЄС дозволяє отримувати доступ до програм фінансування й розвитку», – додає Олександр Альба зі SkyUp.

4. Дозволити чоловікам їздити у закордонні відрядження. Експорт українських ІТ-послуг за січень-травень 2022-го зріс із 37% до 46% у структурі всіх експортних послуг. Щоб зберегти показники, важливо бути на зв’язку із міжнародними замовниками та мати фізичні зустрічі з ними для розширення поточних проєктів та залучення нових, розповідає віцепрезидент EPAM та голова EPAM Ukraine Степан Мітіш.

Через це айтівцям важливо отримувати тимчасові відрядження для проведення перемовин за кордоном, каже Мітіш. Йдеться про виїзд декількох відсотків команди, додає він. Поки що це питання не пропрацьоване законодавчо, додає керівник українського відділу EPAM. Це ускладнює і те, що багато айтівців працюють як ФОПи, визнає він.

Так само виїжджати за кордон треба і авіапілотам, держінспекторам і диспетчерам, каже співвласник SkyUp Олександр Альба. Ці та інші фахівці мають постійно підтверджувати свою кваліфікацію й отримувати сертифікати й ліцензії за кордоном, пояснює він. Якщо цього не буде, то українські аеропорти та Украерорух можуть втратити сертифікацію, розповідає власник авіаперевізника.

5. Вибивати гроші з Росії. «В умовах війни бізнес дійсно постраждав, але пряма фінансова допомога чи надання пільг відбуваються чиїмось коштом. Найкращим варіантом є залучення коштів країни-агресора», – каже головний менеджер з макроекономічного аналізу Райффайзен Банк Сергій Колодій.

За час війни Метінвест втратив Азовсталь, ММК «Ілліча» та 234 000 тонн металургійної продукції у порту Маріуполя, ділиться керівник групи компаній Юрій Риженков. Він закликав уряд та Офіс президента накласти санкції на причетних.

«Ми докладаємо всіх можливих законних зусиль для притягнення всіх винних та їхніх спільників до суворої юридичної відповідальності, розраховуємо на участь держави в цьому,» – каже Риженков.

6. Повертати ПДВ експортерам. Топменеджери Метінвесту й АрселорМіттал Кривий Ріг чекають на повноцінне відновлення повернення ПДВ, яке уряд призупиняв у березні. Експортери критично залежать від вчасного відшкодування ПДВ, яке вони сплачують під час купівлі сировини та послуг, каже керівник Метінвесту Юрій Риженков. Це дозволить відновлювати експорт і нарощувати виробництво, пояснює він.

Це питання уже вирішується, каже топменеджер українського АрселорМіттал Артем Філіп’єв. Зокрема, компанія уже отримала 3,5 млрд грн за 2021 рік та січень 2022-го, розповів він.

У питанні грошей топменеджери Метінвесту та ІТ-компанії EPAM закликали Нацбанк повернутися до вільного курсу гривні. Фіксований курс створює ризик втрати експортного доходу для держави, пояснюють в компаніях.

«ІТ-компанії підтримують ідею скасування фіксованого валютного курсу та водночас встановлення такого режиму врегулювання, який враховуватиме інтереси усіх галузей та гравців бізнесу», – говорить віцепрезидент EPAM Степан Мітіш.

Нішеві потреби

Авіаперевезення. У війну українським авіакомпаніям пощастило найменше, ділиться співвласник SkyUp Олександр Альба. За його словами, після двох років пандемії, зараз вони не мають змоги літати, а інфраструктуру – постійно руйнують. Щоб подолати наслідки війни, авіабізнес потребуватиме преференцій, вважає Альба. Як варіант – спрощені імпортно-експортні операції для товарів і послуг, пропонує він.

Один із підводних каменів – страхові компанії, які через страх і після війни будуть тримати підвищені ціни на квитки в Україні, додає Альба. Щоб це не впливало на вартість квитків, бізнесу також потрібне буде державне втручання.

Через інтеграцію з ЄС держава має залучати міжнародних авіаекспертів. Вони мають допомагати розібратися з європейськими правилами, процедурами. Це дозволить конкурувати з компаніями з ЄС, каже Альба.

Але від чогось доведеться відмовитися, додає співвласник SkyUp. Зокрема – від створення національного авіаперевізника, який планували до війни. Замість цього варто створити національний центр навчання й сертифікації, пропонує Альба.

Енергетика. Вже зараз Україна має робити акцент на розвиток відновлювальної енергетики, каже СЕО ДТЕК Максим Тімченко. Цей сектор дуже постраждав від війни, констатує він. «Потрібен системний поетапний план покращення економічної ситуації для галузі та стратегія розвитку для відновлення проєктів девелопменту», – каже Тімченко.

Також на Україну чекає найскладніший опалювальний сезон за всю історію, додає Тімченко. За його словами, тут держава має робити акцент на власний видобуток, а не імпорт. Це дозволить зберегти гроші в економіці України та дасть газовидобувникам можливість інвестувати ці кошти у нарощування свого видобутку, вважає він.

Металургія. Рента на видобуток руди та майбутній податок на викид вуглецю, який впроваджує для імпортерів ЄС із 2023 року. Ці два питання, на думку керівника Метінвесту, найбільше впливають на розвиток української металургії.

Риженков нагадав, що в 2021 році Верховна Рада збільшила для металургів ренту на видобуток руди. Тоді, за його даними, ціни на руду саме вийшли на пік ($180/т в серпні 2021-го). Сьогодні ж ціни на руду в Китаї впали до $100-120/т, а логістика до Китаю здорожчала в 2,5 раза, додає Риженков.

Це не єдине, що хвилює металургів. Ще один біль українського металурга – 70% зростання тарифу Укрзалізниці на перевезення вантажів, говорить Артем Філіп’єв з АрселорМіттал. Зростання тарифу, за його підрахунками, збільшить транспортні витрати компанії на 45%.

А це, зі свого боку, разом із збільшенням логістичних витрат на перевалку продукції в балтійських портах замість українських, робить економіку підприємства непривабливою, каже Філіп’єв. «Ціни, які ми можемо отримати за нашу продукцію на експортних ринках, не покривають витрат, зокрема податків та тарифів, що ми маємо сплатити в Україні», – погоджується Риженков.

На думку очільника Метінвесту, держава має разом з бізнесом напрацювати план заходів, який дозволить утримати, а потім відновити виробництво. «Основне завдання підприємства – зберегти робочі місця, втримати рівень виробництва після перезапуску та наростити експорт, запорукою чого є підтримка держави», – додає Філіп’єв з АрселорМіттал.

Ринок IT. Через вторгнення РФ з України виїхали мільйони людей, зокрема потенційні й чинні айтівці, каже віцепрезидент ЕРАМ Степан Мітіш. Тільки спеціалістів із ІТ-галузі виїхало закордон від 50 000 до 57 000 осіб, згідно з дослідженням Львівського ІТ-Кластеру. Через привабливі умови є ризик, що багато з них так і залишаться в еміграції.

З огляду на це, потрібна державна стратегія утримання та повернення талантів до України, пропонує Мітіш.

Замість підсумків

Важливо, щоб Україна отримала повний доступ до ринків країн G7 та Євросоюзу, додає керівник українського АрселорМітал Філіп’єв. «Необхідні перемовини за підтримки держави, щоб уряди цих країн скасували всі квоти та імпортні мита, зокрема захисні та антидемпінгові».

«Головне, що може зробити держава для бізнесу, – не заважати. Бізнес не потребує саме державної допомоги, так формулювати питання некоректно. Дійсно, багато бізнесів почуваються зараз погано, і їм не зайвою буде якась допомога. Та чекати на допомогу тільки від держави – це неправильно, і в чомусь навіть непатріотично», – каже Ігор Мазепа.

Продовжуючи перегляд Ua-Retail.com Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності, Правилами користування сайтом та згодні з використанням файлів cookies.
Cookies settings
Згоден
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings