Сб. Июл 2nd, 2022

Багато ритейлерів, що працюють в Україні мають російських бенефіціарів. Розбираємось, як мережі з російським корінням позбуваються зв’язків з рф та що ними керує. Кейси Eldorado, Спортмастер, Intimissimi, Brocard та інших.

За даними сервісу YouControl, станом на 24 лютого у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб нараховувалося близько 17 000 активних компаній в Україні, серед власників, засновників або кінцевих бенефіціарів яких були громадяни або резиденти росії чи білорусі. Для багатьох з них сигналом для скасування такого зв’язку став початок повномасштабного вторгнення рф. Перш за все, де-юре. Для других – Закон «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів», за яким, проте, до сих пір не представлено переліку конкретних об’єктів, що будуть націоналізовані. Є й ті, хто лише на восьмий рік війни з рф задумалися про зміну структури власності, аби, щонайменше, провести зміни показові, але не де-факто.

Хто з ритейлерів усвідомив свою помилку і робить це щиро, а хто фіктивно – можна лише гадати з їх заяв та вчинків. Адже кожна з таких компаній озвучує власні причини та передумови для змін, і підкріплює їх власними конкретними діями або їх відсутністю.

RAU проаналізувала поточний стан із кожною помітною компанією в ритейлі, які стикнулися із відповідною ситуацією до війни чи вже під час, та пропонує зважити їх заяви чи їх відсутність, форму власності та вчинки. Хто є ворог, а хто – друг, хто намагається петляти і перевзуватися у стрибку, а хто представляє щиро український бізнес, якому свого часу не пощастило із формою прописки одного з бенефіціарів, – в нашому матеріалі.

До того, як це стало мейнстрімом

Якби незадовго до Євромайдану власник мережі магазинів побутової техніки Технополіс Віктор Поліщук не придбав конкуруючу мережу Ельдорадо, вже за півроку вона б опинилася у списках російських компаній, чия присутність є небажаною в Україні. І хоча угода була закрита ще у квітні 2013 року, ритейлеру до сих пір інколи згадують російське коріння. Це навіть при тому, що засновник бренду “Ельдорадо” Ігор Яковлєв вийшов зі свого бізнесу ще у 2011 році, коли продав мережу магазинів чеській групі PPF. Тобто шлейф зв’язку із рф здатен безпідставно залишатися із компанією на десятиліття.

Після анексії Криму і початку військової агресії на Донбасі з боку рф, зв’язок із російським бізнесом став негативним явищем для будь-якого українського бізнесу. Ритейлери стали активно позбавлятися відверто російських торговельних марок, а відкрито пов’язані з рф – пішли на зміну структури власності. Серед них компанія Спортмастер, яка, хоча й була заснована українцями, проте брала свій початок з росії. До 2017 року ритейлер продовжував працювати в Україні навіть попри те, що залишався в уяві споживача російською мережею.

Так було до тих пір, поки генеральний директор Спортмастер Україна Ігор Чернов не оприлюднив інформацію, що компанія була ще у 2012 році перереєстрована в Сінгапурі. Тобто в рф вона працює, але де-юре вже п’ять років азіатська. А її власник Микола Фартушняк – податковий резидент Швейцарії, який давно не проживає в рф.

Пояснення ритейлера більшість влаштувало, мережа продовжила свій розвиток, поки на початку 2021 року рішенням РНБО сінгапурська компанія Sportmaster Operation Pte.Ltd не була включена до списку санкцій. Згідно з указом, для компанії на три роки вводилася повна заборона торгових операцій, транзиту ресурсів, польотів і перевезень по території України. Спортмастер відкинув звинувачення і, судячи з того, що діяльність мережі продовжилася, аргументи ритейлера виявилися переконливими, як для орендодавців, так для і РНБО.

З початку війни Спортмастер Україна знову згадали його скандальні зв’язки, проте як виявилося – такої компанії вже як півроку не існує. Залишилися тільки вивіски.

Sportmaster

Протест проти війни

У липні 2021 року Sportmaster Operations pte. Ltd та Sport&fashion Тanagement pte. Ltd, які були материнськими компаніями ТОВ «Спортмастер Україна», ухвалили рішення про припинення інвестиційної та бізнес-діяльності в Україні. Цього ж місяця бізнес в Україні продали новим інвесторам/власникам – Pulau Artis Limited (компанія у Гонконгу) та Felix LTD (Сінгапур).  Топ-менеджмент компанії, громадяни України, отримали понад 50% акцій компанії. «В рамках угоди продані та передані ліцензійні права на весь портфель торгових марок та контракти зі світовими брендами спортивної індустрії. Умовою угоди було зафіксовано проведення ребрендингу всіх магазинів роздрібної мережі, заміна бренду Sportmaster не пізніше ніж за 24 місяці з дати продажу», – говориться в повідомленні ритейлера.

У новоствореному ТОВ «Атлетікс» засудили агресію рф та активно долучилися до допомоги ЗСУ та теробороні. Про це з початку березня почали активно звітувати у соцмережах, як нової мережі магазинів Athletics, так і колишнього топ-менеджменту Sportmaster Ukraine, який залишився керувати оновленою компанією. Ритейлер чітко окреслив свої позиції на користь України.

Зовсім інша ситуація склалася у компанії «МНС Інвестмент», яка керує італійськими франшизами Intimissimi, Calzedonia, Tezenis, Falconeri в Україні. Її власник Олександр Никитин – громадянин росії, який, між тим, уже багато років є резидентом України. З першого дня війни він засудив російську агресію, через що спішно покинув Санкт-Петербург і повернувся до країни, яку вважає своєю новою батьківщиною.

«Донедавна я мав корпоративні права в одній з організацій рф. Найближчим часом я маю намір від них відмовитися, оскільки повністю поділяю тезу про неможливість сплачувати податки на користь держави, що дозволяє собі творити жахливі речі. Те, що відбувається – це ніщо інше як ВІЙНА і інакше це називатися не може. Я солідарний із народом України і не підтримую дії російської федерації», – окреслив свої позиції російський бізнесмен, який вирішив продовжити працювати в Україні навіть в умовах воєнного стану. Будь-який зв’язок із компанію, яка так само за франшизою розвиває італійські мережі Intimissimi, Calzedonia у росії, він заперечує.

Довгий процес без відомого кінця

Проте не всі компанії розкрили карти одразу. ТОВ «Брокард-Україна» за даними Opendatabot, на 100% належить Indenon Holdings Limited (Кіпр), а кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «Брокард-Україна» є громадянка росії Тетяна Володіна. В росії вона керує мережею магазинів «Л’Этуаль» (ООО «Алькор и Ко») – другого в країні за товарообігом ритейлера в сегменті косметика та drogerie. Як повідомляється на Facebook сторінці Brocard Ukraine, ООО «Брокард-Україна» – оператор парфюмерно-косметичного ринку України в сегменті luxury. У компанії 99 магазинів в 26 містах України під брендами Brocard, Kiehl’s і М.А.С, інтернет-магазин Brocard.ua, 1700 співробітників і більше 1,6 млн постійних клієнтів. У магазинах мережі представлено 350 світових марок преміальної косметики.

Контрольний пакет в «Брокард-Україна» росіяни отримали ще у 2010 році разом із придбанням контрольної долі в ТОВ «Егзагон» (великий дистриб’ютор парфумерії Hexagone, який працює з мережею Brocard). Ця компанія також є в переліку компаній, серед власників, засновників або кінцевих бенефіціарів є громадяни або резиденти росії. Засновник – кіпрська Nevioco Holdings Limited, а кінцевим власником є та сама Тетяна Володіна.

В компанії не стали робити гучних заяв у перші дні війни і навіть відключили свої соцмережі та коментарі на сайті для користувачів. Першу заяву щодо російської агресії ритейлер зробив 2 квітня – через півтора місяці з початку війни. «Як відповідальний український бізнес ми з першого дня війни підтримуємо Збройні Сили України – на сьогодні ми сплатили 60 млн грн податків і вже перерахували армії 42 млн грн. Ця цифра збільшується кожного дня – прибуток всіх працюючих наразі магазинів йде на рахунки ЗСУ», – заявили в компанії, проте жодним посиланням чи фото свої слова не підкріпили.

Що відбувається наразі із Brocard – в мережі не коментують. Проте на ринку говорять, що Brocard та Hexagon перебувають в процесі створення «фальшивого внутрішнього продажу», щоб не потрапити під санкції. Протягом останніх тижнів вони розглядали різних людей для внутрішнього продажу, включаючи свого генерального директора Юрія Гаткіна. Але у цих чуток твердого підґрунтя немає. А раз Брокард-Україна не спішить довести свою цілковиту українськість, на це питання відповість можлива націоналізація його активів, якщо така, згідно з Законом «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів», станеться.

До того моменту робити якісь висновки не беруться навіть провідні девелопери. Частина магазинів Brocard з початку війни відновила роботу, проте частина орендодавців, серед яких рівненький ТРЦ Злата Плаза, поки вирішили залишити магазин ритейлера зачиненим. «Для нас є неприйнятною співпраця з брендом, що має зв‘язки з агресором, який веде війну проти України. Ще до відновлення роботи ТРЦ ми направили лист, що очікуємо конкретне рішення по даному питанню. Отримали відповідь, що питання вирішується і про результат нас повідомлять. Станом на сьогодні результат відсутній, тому ми більше чекати не будемо», – заявили ще 9 квітня в торгово-розважальному центрі.

Аналогічні питання також до мереж М’ясна гільдія & Gremio de la carne, засновником якої є група компаній Альянс, що належить громадянину росії Армену Мелікяну, і Бомонд. Якщо перша припинила свою комунікацію зі споживачем у соцмережах ще у січні, остання без зволікань з початку війни засудила російську агресію та приєдналася до допомоги українцям. Проте зв’язок магазинів елітної парфумерії та косметики Бомонд з росією прослідковується з 2011 року, коли мережу придбала Finstar Financial Group – приватна інвестиційна група з головним офісом у Москві. Власник компанії – Олег Бойко, який входить у топ-100 найбагатших людей росії за версією Forbes.

Чи можна по засудженню російської агресії судити про позицію власників мережі – лише на перший погляд може здаватися питанням другорядним. Варто зважати на те, що жоден російський бізнесмен чи компанія не можуть сьогодні у відкриту виступати проти рашизму. Тож ті рітейлери, що працюють на території України, у відкриту засуджують російську агресії і, тим більше, допомагають українській армії, щонайменше, навряд є ворогом. Інша справа, на що вони готові піти заради того, щоб довести це українському суспільству та партнерам. І чи виступають самі власники цих компаній із антивоєнними заявами, де саме вони сплачуть податки та що планують робити далі. Щодо подальшої їх долі в Україні нехай вирішують СБУ, РНБО та інші відповідальні структури. Якщо у них не буде питань до цих компаній, то чи є сенс іншим продовжувати їх задавати.

Продовжуючи перегляд Ua-Retail.com Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності, Правилами користування сайтом та згодні з використанням файлів cookies.
Cookies settings
Згоден
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings