Сб. Янв 29th, 2022

Наприкінці 2020 року Ашан почав відкривати в Україні мінімаркети у форматі Pick Up Point. У малі формати пішли й інші гравці: Varus, Таврія В, Fozzy Group відкривають мінімаркети або магазини біля дому.

Мережі опановують нові формати, аби не залишитися на узбіччі прогресу. За даними консалтингової компанії GT Partners, у 2020 році кількість невеликих торгових точок зросла в Україні майже на 19%, до 3206. Кількість гіпермаркетів за той самий час скоротилася на 1%, супермаркетів – зросла на 4%, пише RAU.

Ідеальний шторм для великоформатного ритейлу

Магазини біля дому й мінімаркети виявилися особливо затребуваними під час локдаунів. Покупці намагаються витрачати на покупки менше часу, тож обирають торгові точки, де це можна зробити швидше, каже виконавчий директор Varus Наталія Азюковська. За її словами, українці перестали сприймати похід до супермаркета як розвагу. Це рутина, котрої намагаються позбутися якнайшвидше. «Раніше ми розраховували кількість кас та візків з огляду на те, що людина проводила в супермаркеті як мінімум годину, – пояснює Азюковська. – Нині клієнт прагне проводити в супермаркеті не більше 15 хвилин».

На ринок ритейлу вийшли й зовсім нові гравці. У середині 2021 року служби доставки Glovo та Bazar запустили у Києві свої dark stores. Вони розраховують на те, що українці звикають купувати онлайн і робитимуть це дедалі частіше. За даними PwC, у 2020?му 14% споживачів збільшили закупівлі через інтернет.

Ритейлери розповіли, де шукають тиху гавань.

Виконавчий директор Varus Наталія Азюковська

  • 111 магазинів площею 300–2000 кв. м, виторг за 2020 рік – 12,9 млрд грн

Гіпермаркети – це минуле. Подивіться на світ: Small is beautiful. Французький Ашан і британська Tesco формат “гіпер” більше не розвивають. Супермаркети теж стають компактнішими. Якщо раніше торговий зал супермаркету був у середньому 3000 кв. м, то зараз – 1700 кв. м. Ми не плануємо відкривати такі великі торгові точки, як раніше.

Об’єкти площею від 2000 кв. м приносять три чеки на квадратний метр на добу. Магазин на 300 кв. м – 10 чеків на квадратний метр. Малі магазини можуть мати вищу маржу, тому що клієнт готовий платити більше за товар, який знаходиться поруч з домом.

Продуктових магазинів в Україні менше, ніж у Польщі, але достатньо для того, щоб покрити попит. Минув час, коли ніша офлайн була настільки порожньою, що ефективність не мала значення.

До пандемії ми почали розвивати новий формат – магазини на 300–500 кв. м. А у 2020?му – майданчики to go, невеликі магазини площею 50 кв. м у місцях із великою прохідністю. У 2022?му запустимо маленькі магазини біля дому, площею до 150 метрів, куди можна спуститися в капцях і купити набір продуктів, потрібних просто зараз. До середини наступного літа розраховуємо відкрити близько 100 магазинів невеликих форматів.

Класичний великий роздріб може витіснити конкурентів, відкриваючи невеликі формати. Вони мають велику закупівельну силу, маркетингові важелі та бонуси від постачальників. Ще п’ять років тому на ринку drogerie-мереж були дрібні магазини побутової хімії. Тепер там лише троє гравців та регіональні мережі.

СЕО Metro Ukraine Олена Вдовиченко

  • 26 центрів та магазинів оптової торгівлі площею 7000– 10 000 кв. м, виторг за 2020 рік – 21,4 млрд грн

Магазини Metro Cash & Carry є в усіх основних містах?мільйонниках. І ми поки не збираємося відкривати торгові точки великих форматів. Щоб конкурувати із магазинами біля дому, активно розвиваємо e-commerce. Омніканальність дозволить наростити частку ринку, не відкриваючи торгових центрів. Українці добре реагують на цю модель. За останні два роки частка e?commerce зросла у нас із 3% до 10%. Для порівняння: загалом на ринку частка онлайн?продажів – 1,5%. І ми бачимо позитивний тренд. Упродовж кількох років вона може зрости до 5%. Цього замало, аби повністю переходити в інтернет, тому гібридна модель, офлайн плюс онлайн, залишиться на найближчі 10 років.

Розвиваємо власні торгові марки. Їх частка сягає 17%. До 2026?го плануємо довести її до 24–25%. Це товари із сусідніх країн і Західної Європи. Для будь?якого ритейлера такі товари – велика прибутковість. Маржа не ділиться на постачальників, немає витрат на рекламу. В Україні цей ринок порівняно із Західною Європою та США все ще активно розвивається. Він зростатиме двозначними цифрами.

У dark stores обмежена кількість товару. Ми не гратимемо в останню милю, де важливий час замовлення. Будемо відштовхуватися від асортименту з фокусом на власні марки й потреби покупця.

Відкриваючи малі формати у місцях, де бракує великих торгових приміщень, мережі збільшують свою впізнаваність та лояльність аудиторії. Таким чином великі гравці стають більш гнучкими і до того ж розв’язують проблему із дефіцитними приміщеннями стандартного для них формату.