Пн. Авг 8th, 2022

Як зміна мотивації здійснення покупок у звичайному магазині змінює суть і вигляд ритейлу у країнах Східної Європи. Мобільна комерція та локальна онлайн торгівля, зростання мереж FMCG-ритейлу та нова цільова аудиторія 60+ це лише деякі фактори, що змінюють обличчя сучасної торгівлі.

У ході вебінару на тему «Розвиток та перспективи роздрібної торгівлі: як цифровізація змінює індустрію», організованого дослідницькою компанією Euromonitor International, експерти та представники ритейлу ділилися новою інформацією про сучасні тенденції, що змінюють індустрію. RAU пропонує ознайомитись з основними тезами цієї бесіди.

Цифровий вплив

Як свідчать дані досліджень Euromonitor International, у країнах Східної Європи частка офлайн-торгівлі постійно знижується протягом останніх 15 років. Так, частка продажів через звичайні магазини скоротилася з 97% у 2006 році до 86% у 2021-му, а через п’ять років упаде до 79%.

Водночас, як прогнозують у Euromonitor International, у 2022-26 роках електронна комерція забезпечить 58% приросту грошового обігу роздрібної торгівлі у Східній Європі. Найбільша частка e-commerce буде в Чехії, Польщі та Росії – на рівні 24% обороту в грошах. Середній показник буде на рівні 20% проти 13% 2021-го.

Як показало опитування Euromonitor, для 56% покупців, як і раніше, важливо протестувати товар перед покупкою. Однак у міру того, як фокус споживачів зміщується в онлайн, традиційні переваги офлайн-магазину нівелюються.

Зміна мотивації здійснення покупок у звичайному магазині особливо добре помітна за падінням важливості такого фактора як політика повернення товару та отримання гарантії. Це пояснюється значним покращенням політики повернення з боку онлайн-гравців.

Так, вже лише 47% вибирають звичайний магазин за можливість негайно здійснити покупку, 38% – за доступність та зручність локації. Це дещо менше, ніж п’ять років тому.

У міру переходу покупок в онлайн змінюється поведінка споживача й в офлайні. Так, наприклад, 19% хочуть використати програми лояльності через мобільний додаток (проти 11% п’ять років тому).

Експерти відзначають три напрями змін у ритейлі, які потрібно враховувати: зручність, персоналізація, сталий розвиток (у Східній Європі цей тренд лише набирає сили). Багато компаній розробляють відповідні стратегії.

Доставка вирішує все

З розвитком e-commerce питання доставки на останній милі набуває особливої ??гостроти, адже швидкість та зручність отримання замовлення безпосередньо впливає на задоволеність клієнта.

У країнах Східної Європи, як видно з графіка нижче, покупці більш вимогливі щодо топ-5 основних показників, ніж у середньому в світі. Для них важливіша безкоштовна доставка та повернення, а також можливість забрати замовлення в іншому місці. У світі картина дещо інша: споживачів дедалі більше турбує екологічна упаковка, доставка того ж дня, об’єднання замовлень в одне, повідомлення про оновлення тощо.

Для ритейлерів це досить затратно – організувати швидку доставку. Як відзначають представники Metro Cash & Carry в РФ, онлайн-продажі відразу падають, як тільки вводиться плата за доставку. Споживачі дуже чутливі до цього фактора і думають, що за ці гроші самі можуть сходити до найближчого магазину. Тому плата за доставку використовується як інструмент регулювання попиту, а не заробляння грошей.

Одне з рішень – колаборація зі службами доставки, такими як Glovo, Bolt та інші, що значно розширює можливості ритейлерів продати свій товар. Наприклад, сервіс Liki 24 дозволяє отримати медикаменти протягом 30 хвилин. Тому головною перевагою ритейлера в очах клієнта буде відсутність плати за доставку та легкість отримання замовлення.

Персональні технології

Реагуючи на зміни поведінки споживачів, ритейлери трансформують магазини на омніканальні центри, застосовуючи інноваційні технічні рішення та формати торгівлі.

Це мікрофулфілмент, експериментальні магазини, шоуруми, студії прямих трансляцій, громадські простори у магазинах тощо. Цифрові технології активно проникають у побут звичайних роздрібних торгових точок. Цього року, наприклад, Zabka, друга найбільша мережа магазинів у Польщі (переважно працює у форматі “магазин біля дому”), запустила безпілотний магазин улітку 2021 року. Доступ всередину та оплата здійснюються за допомогою програми. Вже працює як мінімум чотири такі торгові точки. Нагадаємо, у Києві подібну технологію вже застосували у магазинах Ашан Pick Up Point.

Zabka йде в ногу з трендами, включаючи і автоматизацію процесів, і створення екосистеми бренду, зокрема програми лояльності та впровадження сучасних способів оплати. Нещодавно також запустили швидку доставку.

За даними дослідників, 16% клієнтів шукають індивідуальний купівельний досвід. При цьому клієнти готові ділитися своїми персональними даними. Але тут важливо максимально прозоро показати, які саме дані і для чого використовуються. Поки що програми лояльності – основний інструмент персоналізації. Однак у Euromonitor International зазначають, що згодом за рахунок використання технологій штучного інтелекту у цій сфері з’явиться багато новацій. Експерти наголошують також на важливості використання даних для прийняття рішень у режимі реального часу, випереджаючи споживчі тенденції.

Технології допомагають ритейлерам залишатися конкурентоспроможними. Але тут дуже важливо рахувати рентабельність подібних інновацій. Треба пропонувати клієнтам тільки те, що їм насправді потрібно, незалежно від поточних трендів та раціонально оцінювати свої можливості та цілі компанії з тим, чого хоче споживач. Один із можливих варіантів – розвивати сервіс шляхом впровадження невеликих пілотних проектів.

Рятівна діджиталізація

Змішування віртуального та реального світу в технологіях торгівлі відбувається не тільки у звичайних магазинах, а й в інтернеті. Так, наприклад, компанія Zeekit пропонує приміряти вибраний одяг в інтернеті. Якщо колись цифрові технології вважалися вбивцею магазинів, нині вони виступають у ролі рятівника. Все частіше відкриваються фіджитал-магазини, де більшість товарів не представлені фізично, а відображаються на планшетах та моніторах. У вітрині простору може бути обладнана стрім-зона та міні-студія для онлайн-трансляцій.

В офлайн-каналі понад третина клієнтів готові використовувати цифрові рішення. При цьому 39% хотіли б одразу купити товар та залишити магазин. А 34% – сканувати товар під час здійснення покупок та здійснювати оплату за допомогою смартфона. Віртуальні примірювальні потрібні лише 33% потенційних покупців. Цікаво, що 35% клієнтів хотіли б контактувати з персоналом, який би не тільки консультував, а й готовий був би відразу прийняти оплату.

Мобільна комерція та локальна торгівля

Смартфони стають дедалі важливішими для покупок в інтернеті. Понад 76% домогосподарств у регіоні мають мобільні телефони. За попередніми даними, електронна комерція у грошах зросла на 31% у регіоні Східної Європи. А мобільна комерція за той самий період – на 47%. Адже найчастіше смартфон у віддалених регіонах – чи не єдиний засіб для покупок в інтернеті.

Як виявилося, найбільше онлайн замовляють їжу, а також вживані товари (секонд хенд), що знову показує важливість тренду на сталий розвиток. Хороший приклад – литовська компанія Vinted, яка зі стартапу стала “єдинорогом” з 45 млн користувачів з 15 країн. Компанія організувала якраз торгівлю секонд-хендом, щоб допомогти споживачам бути «екологічнішими» і знижувати рівень споживання товарів швидкої моди.

Незважаючи на розвиток міжнародних інтернет-брендів, у Східній Європі відбувається також сильний розвиток локальних брендів, де переважає внутрішня торгівля. Так, продажі електронної комерції у 2021 році в даному регіоні виглядають так: 24% транскордонна проти 76% внутрішньої. Країни намагаються зберегти свою локальну торгівлю, і тому з середини 2021 року споживачі з ЄС повинні сплачувати ПДВ при здійсненні онлайн-покупок не з країн Євросоюзу.

Перспективні ніші та клієнти

На основі моделі, що враховує 28 ключових змінних, фахівці Euromonitor International виділили категорії з найвищим потенціалом розвитку в онлайн-продажах. Зокрема, у Східній Європі це побутова електроніка, упаковані продукти харчування та свіжа їжа. Причому у секторі продовольчого роздрібу зростає як кількість онлайн-продавців, так і кількість споживачів.

Також багатообіцяюче виглядає торгівля одягом та взуттям онлайн. Саме fashion-сегмент традиційного роздрібу, як очікується, не відновиться після пандемії, а поступово скорочуватиметься протягом найближчих років.

Активний розвиток каналу e-commerce призвів до постійного скорочення торгових площ у непродовольчому роздробі з 2016 року. Проте площа магазинів продовольчого ритейлу, навпаки, зросла за 15 років на 52%. Це говорить про сильну позицію FMCG-ритейлу у фізичному роздробі. Незважаючи на зростання онлайн-продажів FMCG, його частка навіть у найбільших гравців трохи більше 3%. Поки що автоматизація спрямована на скорочення витрат ритейлера, насамперед, на лінійний персонал. Згодом магазини біля дому теж зупиняють свій розвиток. Як відзначають самі ритейлери, в густонаселених містах послуги доставки від 15 до 30 хвилин будуть основним локомотивом зростання онлайн в продуктовому роздробі і буде переосмислення концепції магазину біля дому. На першому етапі вони пройдуть етап спроб возити з цього магазину товари в навколишні будинки, але тут є проблема з рівнем сервісу. Тому в майбутньому такі магазини трансформуються у dark stores.

Якщо поглянути на вікові категорії споживачів основного сегмента товарів – їжі та напоїв – з’ясується, що всього за рік аудиторія онлайн-покупців у віці 60+ зросла на 5%. Поки що цей тренд добре проявився в центральній частині Європи, але незабаром він, безсумнівно, пошириться і на інші країни. Але ритейлери поки не знають, наскільки великий цей потенціал, як правильно спілкуватися з такими споживачами, і як допомагати їм купувати онлайн. Адже ця група не є найчастішими користувачами соцмереж. Тут може допомогти досвід компанії Currys PC World, яка організувала онлайн-консультації, тому що 68% споживачів віком від 60 років вважають за краще спілкуватися з живими консультантами.

Продовжуючи перегляд Ua-Retail.com Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності, Правилами користування сайтом та згодні з використанням файлів cookies.
Cookies settings
Згоден
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings