Пт. Сен 17th, 2021

Ринок торговельної нерухомості продовжує пожвавлення, реагуючи на поліпшення купівельної спроможності та настроїв населення.

Як RAU повідомила прес-служба компанії Colliers International Україна, порівняно з минулим роком, з виходом із жорстких карантинних обмежень, спостерігалась більша активність з боку відвідувачів ТРЦ, відкладений попит з боку покупців та досить швидка стабілізація товарообігу в орендарів.

Вакантність

Протягом І півріччя 2021 року, показник вакантності без урахування ТРЦ BlockbusterMall та Retroville дещо знизився з 5% до 4,6%, у порівнянні з 2020 роком.

Рівень моментної вакантності, викликаний введенням в експлуатацію крупних проєктів: Lavina Mall (грудень 2016), Blockbuster Mall (листопад 2019) та Retroville (травень, серпень 2020).

На момент відкриття (наприкінці 2019 року), ТРЦ BlockbusterMall мав доволі низький показник заповнюваності, що збільшило загальний рівень вакантності з 4,4% до 11,9%. Протягом року об’єкт активно розширював пул орендарів, станом на кінець першого півріччя 2021 року рівень заповнюваності BlockbusterMall становить 72%.

Відповідно, загальний рівень вакантності з урахуванням ТРЦ BlockbusterMall на ринку торговельної нерухомості складає 7,2%.

Девелоперська активність

Протягом І півріччя 2021 року не відбулося знакових подій. В травні було заявлено про відкриття другої черги ТРЦ Piramida (GLA 7500 к. м) в рамках реновації. Такі найочікуваніші об’єкти як Respublika Park (GLA 135 000 кв. м) та третя черга Blockbuster Mall  (GLA 50 000 кв. м) отримали сертифікати про введення в експлуатацію.

Станом на початок червня загальна пропозиція якісних торговельних приміщень складає 1 586 500 кв. м.

Індекс споживчих настроїв

Незважаючи на карантинні обмеження, порівняно з минулим роком, споживчі настрої зберігають позитивну динаміку. Станом на червень 2021 року, показник становив 72,9, що на 7,8 пунктів вище, ніж у червні 2020 року.

Зниження захворюваності та початок вакцинації від COVID-19 в Україні дозволив людям впевненіше та активніше відвідувати торговельні центри.

Рітейлери

Незважаючи на весняний локдаун 2021 року, загалом рітейлери легше перенесли жорсткі обмеження в порівнянні з минулим роком. Варто враховувати, що на це вплинуло неодночасне закриття всіх областей на період карантину в поточному році.

При цьому і в часи криз, і в часи економічного росту, завжди є ряд операторів, які не розвиваються або закривають локації, й навпаки є ті, хто готовий входити в проєкти.

Вже на початку 2021 року стало відомо про поглинання мережі супермаркетів Фуршет продовольчим рітейлером Сільпо. В лютому поточного року в ТРЦ Blockbuster Mall відкрився довгоочікуваний магазин IKEA формату city store,  а в травні – перший магазин італійського бренду KiKo Milano в ТРЦ Ocean Plaza.

Орендні ставки

Враховуючи попередній досвід, рішення щодо подальшої співпраці між орендарями та орендодавцями приймалися швидше. Наразі рітейлери мають індивідуальні домовленості, залежно від сегмента та їх результатів роботи в діючих об’єктах.

Спостерігається зростання орендних ставок в якісних ТЦ/ТРЦ міста Києва в середньому на 5-10%. Найвищі орендні ставки в кращих ТЦ/ТРЦ міста Києва на площі форматом 100-200 кв. м зупинилися на рівні ~$65/кв. м/місяць. На кінець 2020 року показник був на рівні $60/кв. м/місяць. Протягом першого півріччя 2021 року, орендні ставки на головних торгових вулицях становили $70/кв. м/місяць. У 2020 році – $65/кв. м/місяць.

Довідка

Colliers International (NASDAQ, TSX: CIGI) – це провідна багатопрофільна компанія з надання професійних послуг у сфері комерційної нерухомості. Офіси компанії представлені в 67-ми країнах світу з чисельністю більше ніж 18 000 кваліфікованих співробітників. Colliers надає експертні консультації з максимально ефективного використання нерухомості для орендарів, власників та інвесторів.