Сб. Май 8th, 2021

Великодній сексизм, Ісус-растаман, волхви і сосиска в тісті, яйки-сподівайки та інші приклади невдалого креативу на Великдень, який обернувся скандалом для компанії.

Не можна так просто взяти і проігнорувати рекламникам Великдень, адже можна опублікувати вітальну листівку або, того більше, пожартувати про яйця, Ісуса та інші атрибути одного з найбільших свят християн у всьому світі. Природно це виходить далеко не у всіх вдало. Тобто виходить або шалено нудно, або перебір. RAU вивчила рекламні скандали на Великдень за останні роки і пропонує ознайомитися з найбільш примітними з них.

Ісус-растаман

У 2014 році мережа фаст-фудів Lunchbox Laboratory зробила розсилку з картинкою, на якій Ісус тримає в руках “Бургер богів” і… косяк. Власники мережі звернули увагу на дату, на яку припав Великдень. Справа в тому, що число 4:20 («four-twenty» — «чотири-двадцять») – термін, в субкультурі растаманів Північної Америки, який позначає час для куріння марихуани. І хоча великодній жарт розійшовся лише по клієнтам компанії, незабаром про неї дізналися багато, природно, негативно сприйнявши креатив рестораторів.

Пасхальна сосиска в тісті

Чотири роки тому британська мережа пекарень Greggs показала немовля Ісуса на зображенні різдвяного вертепу у вигляді сосиски в тісті. Компанії, якій вже стукнуло за восьмий десяток, пристойно дісталося від обурених користувачів. Один з них, Бет Розенберг, написав у Твіттері, що, оскільки Ісус був євреєм, той факт, що його образ замінили на вироб зі свинини, може бути образливим також для євреїв. Інший користувач, Джеймс Мазер, сказав: “Я не ханжа, але прирівнювання Ісуса, єврея, до ковбаси глибоко образливо на всіх рівнях”. Частина британців заявила, що бойкотуватиме мережу.

Паски

Головний український кейс з невдалою (чи вдалою?) рекламою на Великдень пов’язаний з несподіваним брендом – хлібопекарським підприємством Київхліб. Два роки тому компанія по-своєму представила паски – у вигляді жіночих грудей, які прикрили кулінарною присипкою. Картинка супроводжувалася фразою: “Із віршами в нас хріново, але жарим добре ми. Запечем для вас ми паски і в дарунок привезем”. Компанія поспішила відхреститися від реклами.

Великодні “яйки”

З неоднозначною рекламою кілька років тому виступив український Ощадбанк. Реклама  яйки-сподівайки ” шквалу негативу не отримала, але її активно обговорювали в соцмережах і ЗМІ. Один з користувачів у Facebook написав: “Здається я бачу волоски”. Всім бажаючим держбанк запропонував на спеціальному сайті “бити” яйця з побажаннями.

Пасхальний сексизм

Британська мережа супермаркетів Co-op примудрилася на Великдень запустити сексистську рекламу. Рітейлер закликав батьків “заохотити доньку за те, що та помила посуд” шоколадним пасхальним яйцем. Один з користувачів Twitter Ронні Морріс написав: “Вау! Co-op демонструє обурливий сексизм”. Гнівна реакція користувачів в соцмережах, яка стрімко наростала, змусила компанію оновити креатив, який в підсумку став пропонувати “порадувати когось особливого без приводу” і випустити заяву: «Ми пишаємося рівністю і різноманітністю нашої організації, нам дуже шкода».

Ісус – зірка реклами

У 2012 році Red Bull запустив рекламу зі слоганом «Red Bull дарує крила». У ній бренд енергетиків зобразив Христа, який насправді не ходив по воді, а лише по мілководдю. У ряді країн ролик заборонили, в інших – взяли в добірки класичної невдалої реклами.

Ще однією “комунікацією від бога” з Ісусом став креатив від німецької пекарні B?ckerei Tr?ller, яка зобразила жадібного Христа з буханкою хліба в руках.

Світився Ісус також в рекламі смартфонів. Напередодні Великодня британський продавець мобільних телефонів Phone4u зобразив “Сина Божого” в образі так званого Buddy Christ з сатиричної комедії “Догма” для реклами Samsung Galaxy. Британський комітет рекламних стандартів (ASA) зажадав від компанії надалі більше не використовувати для реклами цей образ.

Пасхальне пиво

Отримала свою порцію пасхального негативу також найбільша британська роздрібна мережа Tesco. За день до Страсної п’ятниці Tesco розмістила в деяких друкованих версіях національних газет оголошення з текстом «Відмінна пропозиція на пиво і сидр. Хороша п’ятниця стала кращою” (Good Friday – “Страсна п’ятниця” у Великій Британії, – прим.). Миттєво реклама сама по собі стала національним новинним сюжетом. На веб-сайті BBC була опублікована стаття під назвою «Tesco, вибачись за рекламу пива в Страсну п’ятницю». Підсумок вже зрозуміло яким був.