Пт. Фев 26th, 2021

У січні 2021 року індекс споживчих настроїв (ІСН) в Україні становив 60,7 пунктів, що на 5,2 пункту нижче за показник грудня 2020 року. В результаті ІСН разом з індексом очікуваних змін доходу повернулися на рівень початку 2019 року, пише RAU.

За даними дослідження Info Sapiens, індекс поточного становища скоротився на 3,4 пункту до 57,4. Зокрема, складові цього індексу змінилися наступним чином:

  • індекс поточного особистого матеріального становища (х1) склав 48,2, що на 5,1 пункту нижче рівня грудня;
  • індекс доцільності великих покупок (х5) незначно скоротився і встановився на позначці 66,6.

Індекс економічних очікувань (ІЕО) в січні скоротився на 6,4 пункту до 62,9. Динаміка складових цього індексу виглядає так:

  • індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) становить 68,6, що на 7,8 пункту менше, ніж у грудні;
  • індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (х3) становить 49,2, що на 5,8 пункту нижче, ніж в попередньому місяці;
  • індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років (х4) знизився на 5,7 пункту до 70,8.

У січні показник індексу очікуваної динаміки безробіття незначно виріс і становить 147,2. Індекс інфляційних очікувань виріс на 3,2 пункту до 189,9.

Очікування українців щодо курсу гривні протягом найближчих трьох місяців не змінилися: індекс девальваційних очікувань становить 148,7.

“Індекс споживчих настроїв в січні 2021 року досяг мінімального значення за період з квітня 2019 року. Таким чином, його значення повернулися до початку 2019 року, до того, як почалося його зростання внаслідок виборів президента … Індекс очікуваних змін доходу повернувся на рівень початку 2019 року. Погіршення очікувань щодо власного доходу пов’язано з гіршими очікуваннями щодо розвитку економіки в цілому “, – відзначають в Info Sapiens.

ІСН визначається на підставі вибіркового обстеження домогосподарств. В ході дослідження опитують 1000 осіб у віці від 16 років. Вибірка репрезентативна за статтю та віком, враховує міське та сільське населення і розмір населеного пункту. Статистичне відхилення не перевищує 3,2%. Польовий етап січневої хвилі тривав з 15 січня по 1 лютого.

Для визначення індексу респондентам задають п’ять питань: про те, як змінилося матеріальне становище їхньої сім’ї за останні шість місяців, як воно, на їхню думку, зміниться за шість місяців, чи оцінюють вони найближчий рік і найближчі п’ять років для української економіки як сприятливі, а також чи сприятливо зараз робити великі покупки для дому.

ІСН – середнє арифметичне індексів з усіх питань, індекс поточного становища – середнє арифметичне індексів першого і останнього, індекс економічних очікувань – середнє арифметичне індексів, визначених за відповідями на питання 2-4.