Пт. Фев 26th, 2021

Правління Національного банку (НБУ) зберегло облікову ставку на рівні 6% і передумало підвищувати її для того, щоб привести інфляцію до мети.

Як повідомили на сайті регулятора, НБУ врахував погіршення інфляційних очікувань наприкінці 2020 року й посилення фундаментального тиску на ціни з боку попиту споживачів, передає The page.

«Якщо вплив цих чинників посилюватиметься й не буде компенсований іншими чинниками, зокрема суттєвим припливом капіталу, Національний банк підвищить облікову ставку. Це дасть змогу стримати прискорення інфляції 2021 року й повернути її до мети в 5% 2022 року», — заявили в НБУ.

Прогноз інфляції від Нацбанку

Регулятор також погіршив прогноз інфляції до 7% (у жовтневому прогнозі було 6,5%) й очікує, що в першому півріччі 2022 року показники повернуться до 5% (± 1 процентний пункт). Влітку й на початку осені 2021-го інфляція перевищить 8%. Водночас у 2022-2023 роках інфляція перебуватиме на рівні 5%, що є середньостроковою метою.

У НБУ пояснили, що на зростання цін у першій половині 2021-го впливатимуть:

  • швидкий споживчий попит;
  • подорожчання енергоносіїв;
  • нижчий, ніж торік, урожай сільськогосподарських культур;
  • зростання виробничих витрат бізнесу, зокрема на оплату праці.

Ба більше, темпи зростання адміністративно регульованих цін залишатимуться високими через підвищення акцизів на тютюнові вироби та подорожчання електроенергії.

У другій половині 2021 року вплив проінфляційних чинників буде менше. Так, завдяки збільшенню пропозиції сільськогосподарської продукції нового врожаю сповільниться продовольча інфляція.

Падіння ВВП в Україні

За прогнозом Нацбанку, падіння ВВП в Україні 2020 року було на рівні 4,4% (у жовтневому прогнозі очікувалося 6%), 2021 року воно становитиме 4,2%.

«Економіка України в другому півріччі досить швидко відновлювалася. Після проходження жорсткої фази карантину падіння ВВП у третьому кварталі сповільнилося до 3,5% рік до року, цей тренд зберігся й у четвертому кварталі», — пояснили в регуляторі.

Водночас там зазначили, що у 2021, 2022 і 2023 роках економіка країни зростатиме на рівні приблизно 4%. За підсумками цього року вона покаже зростання на 4,2% завдяки стійкому внутрішньому попиту, який зумовлений зростанням реальних доходів.

Співпраця України з МВФ

У Нацбанку заявили, що 2021 року Україна очікує надходження чергового траншу від Міжнародного валютного фонду в рамках поточної програми stand-by й офіційного фінансування від Європейського Союзу.

Завдяки цим коштам буде профінансовано більшу частину бюджетних потреб цього року. Фінансування від фонду та інших інвесторів дозволить Україні підтримувати міжнародні резерви на рівні приблизно $30 млрд.

«Ми оцінюємо шанси перегляду програми як високі. Переговори зараз тривають, прогрес, безумовно, є», — заявив глава НБУ Кирило Шевченко на пресбрифінгу 21 січня.