Пт. Фев 26th, 2021

Цифрові рішення, які вже в цьому році стануть необхідною данністю для торгових мереж, які розраховують утриматися на ринку навіть в умовах глобальної кризи і пандемії.

Цифрова трансформація стала данністю, а хмарні рішення – її невід’ємною складовою. Цифрові рішення тепер вийшли за рамки інформаційно-комунікаційних технологій і допомагають створювати бізнес-моделі, типи операцій, формати послуг, які можуть стати новими джерелами доходу. Портал NR зробив огляд цифрових рішень, які вже успішно застосовуються в бізнесі, і які скоро стануть невід’ємною частиною рітейлу, ділиться RAU.

Стратегія – фокус на хмарні рішення

Для досягнення більшої гнучкості та ефективності компанії з різних індустрій переходять до стратегії орієнтації на хмарні рішення, в рамках якої інвестиції спрямовуються на три моделі хмарних сервісів: програмне забезпечення як послуга (SaaS), інфраструктура як послуга (IaaS) і платформа як послуга (PaaS) . Відповідно до звітів Gartner, до 2025 року, щонайменше 50% великих підприємств успішно реалізують комплексну стратегію в хмарі SaaS. А до 2020 року 24% загального обсягу доступного IТ-ринку буде хмарним.

Цифрова трансформація логістики

Цифрова трансформація торкнулася і такої галузі як логістика. Раніше мало хто наважувався на реальні і докорінні зміни підходів. Однак пандемія Covid-19 оголила багато проблем в транспортній логістиці і прискорила процес переходу на автоматизацію. Це світові лідери ринку. Наприклад, PwC виявили п’ять основних факторів, що впливають на розвиток транспортно-логістичної галузі, де цифровізація і ще більше проникнення ІТ-систем з оцифрування і автоматизації всього логістичного ланцюга займають перше місце.

Серед інших чинників були виділені:

85% керівників транспортно-логістичних компаній впевнені в зростанні виручки своєї організації в наступні 12 місяців у тому числі під впливом впровадження цифрових технологій управління і автоматизації бізнес-процесів (згідно з опитуванням керівників найбільших компаній світу, PwC). Це говорить про те, що цифрові технології в логістиці – це новий, обов’язковий і неминучий тренд розвитку і збільшення прибутковості компанії на найближчі п’ять років.

Що очікувати від 2021 року?

Технологічні зміни торкнутися як сегмента В2В, так і В2С. Десь потрібно оновити підхід до управління і посилити цифрову складову, десь: просто автоматизувати звичні ручні процеси і доповнити їх приємними для клієнта форматами комунікації.

  • По-перше, посилення проникнення цифрових технологій. Це торкнеться і нового підходу до управлінських рішень, включаючи хмарні технології, і роботизацію бізнес-процесів, і впровадження ІТС (інтелектуальних транспортних систем).
  • По-друге, реструктуризація ринку і нові екосистеми. Уже в цьому році почався природний відбір на ринку логістичних послуг серед дрібних і середніх гравців: у когось не вистачає потужностей, хтось не встиг адаптуватися до нових реалій. Один з виходів – об’єднати зусилля: з потрібними професіоналами і компаніями, які доповнять послуги і створять можливості зростання. Так почнуть створюватися нові унікальні пропозиції для клієнтів, нові екосистеми для забезпечення конкурентоспроможності серед інших.
  • По-третє, масштабування внутрішніх вантажоперевезень. Раптове закриття кордонів і обмеження вантажопотоків із зарубіжних країн стало стимулом до розвитку імпортозаміщення. Ця ситуація може сприятливо вплинути на нарощування обсягів власного виробництва. А значить, і розвиток внутрішньої логістики. Ті, хто зможуть технічно підготуватися до пікового попиту на послуги, забезпечать собі вихід на новий рівень і завоювання більшої частки ринку.
  • По-четверте, бум автоматизованої останньої милі. Це стосується як онлайн-покупок, так і безконтактної доставки. Вимушений захід обернувся вигодою для покупця: рівень сервісу для нього виріс в рази. Зручність доставки по місту, вузькі тайм-слоти, комунікація з водієм, відстеження замовлення онлайн – вже той мінімум, на який погодиться покупець. Потрібно буде постаратися, щоб не розчарувати його в майбутньому, і, як мінімум, зберегти увагу покупця на свій продукт. Тому фінансову кризу легше переживуть ті, хто вже налагодив свої процеси останньої милі і автоматизував те, на що раніше йшли години і штат співробітників.
  • По-п’яте, «віддалена робота». Якщо для деяких фахівців робота з дому стала буденністю, то для логістичних компаній і операторів не бачити ні своїх співробітників, ні процесів в дорозі – страшний сон. І в 2021 році тренд віддаленої роботи збережеться частково або буде повторюватися із завидною регулярністю.

Щоб подолати всі перешкоди слід підготувати себе до них заздалегідь – посилити цифрову складову. Створити єдину платформу для комунікації всіх учасників логістичного процесу. Забезпечити їм онлайн-доступ з будь-якої точки, дати можливість контролю і управління в режимі реального часу, знизити навантаження на рутинну ручну роботу для вирішення більш складних завдань. Це дозволить створити більш прозорі і контрольовані бізнес-процеси.

Позитивною стороною кризи стало те, що він вказав на слабкі місця, які потребують посилення. З новими технологіями автоматизації бізнес-процесів, розвитком АІ і роботизації, готовністю і бажаннями інших гравців об’єднати зусилля створити нові конкурентні переваги тепер ще легше.