З 1 липня Нацбанк починає регулювати небанківський сектор

З 1 липня Нацбанк починає регулювати небанківський сектор. Відтепер регулятор слідкуватиме за діяльністю ломбардів, сфер страхування, лізингу, мікрокредитування, кредитних спілок і факторингу.

Про це повідомила пресслужба Нацбанку, передає The page.

«Спліт» дає регулятору змогу продовжувати забезпечувати фінансову стабільність більш комплексно. Також це сприятиме інтеграції України в ЄС та приведенню нормативної бази у відповідність до міжнародних стандартів.

«Метою Національного банку є формування платоспроможного, стійкого, конкурентного ринку небанківських фінансових послуг в Україні з належним захистом прав споживачів цих послуг і клієнтів фінансових установ», — зазначила під час брифінгу перша заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова.

Завдяки «спліту» буде впроваджено регулювання та нагляд за фінансовими ринками. Також це сприятиме реформуванню та розвитку небанківського сектору згідно з міжнародними практиками. Крім того, регулювання сприятиме посиленню захисту споживачів фінпослуг.

Також у рамках реформи будуть внесені зміни до законодавства. Зокрема до законів про фінансові послуги та діяльність з надання фінансових послуг, кредитні спілки, страхування та про фінансові компанії.

Водночас споживачі матимуть змогу звертатися до Нацбанку щодо порушень і недоліків у роботі небанківських фінустанов. Також нова модель регулювання передбачає удосконалення вимог до ліцензування, яке здійснюватиметься з ризик-орієнтованим підходом.

Якщо компанія працює на базі власного капіталу, то вона мінімально відчуватиме регулювання, зауважила Рожкова. Однак банки, страхові компанії та кредитні спілки працюють завдяки коштам, залученим від клієнтів – населення та бізнесу, саме тому вони потребують нагляду з боку Нацбанку.

Контекст. У вересні минулого року Верховна Рада схвалила в цілому так званий закон про «спліт» — про зміну системи регулювання та нагляду ринків фінансових послуг і цінних паперів та їхню консолідацію.